22 Травня 2020

Член верхівки «Ісламської держави» більше року жив у Києві і тримав торгові точки на ринку. Заборона розповідає, як це вийшло.

СТОРІЗ

Знайомтеся, це Цезар Тохосашвілі. Він член «Ісламської держави» - організації, визнаної терористичною в усьому світі.

ІД відома захопленням територій Сирії та Іраку, численними терактами, тортурами, публічними стратами через обезголовлення і спалення живцем.

Цезаря затримали в Києві в листопаді 2019-го співробітники СБУ під час спільної спецоперації з ЦРУ і МВС Грузії. А 17 травня його, незважаючи на закриті кордони і карантин, екстрадували лiтаком Boeing 737-700 авіакомпанії SkyUp з України в Грузію.

Відео: СДБ Грузії

Тохосашвілі звинувачується в тому, що був одним з військових лідерів «Ісламської держави» в Сирії та Іраку. Там його звали Аль Бара Шишанi. Шишанi з арабської - «чеченець».

Цезар, грузинський чеченець, народився в селі Омало в Панкіській ущелині Грузії, яка межує з російськими республіками Чечнею і Дагестаном. У цьому селі багато воювали за незалежність Чечні в «нульові».

Катерина Сергацкова / Заборона

Починаючи з 2012 року понад 200 осіб з Панкісі поїхали воювати в Сирію за різні угруповання.

Найвідоміший виходець з Панкісі в рядах ІД - Умар Шишані (Тархан Батірашвілі). У 2014 році він став «міністром війни». Цезар дружив з Тарханом з дитинства, на його запрошення приєднався до ІД і став його заступником. Фактично - другою людиною в військовому крилі ІД.

З близьких до оточення Цезаря джерел відомо, що він командував стратами «невірних», а також займався плануванням терактів і координував дії таємної іділовської поліції (Амніята), яка діє по всьому світу.

Це та сама структура, яка організувала теракти в Лондоні, Брюсселі, Парижі - по всьому світу.

Thierry Chesnot/Getty Images

«Ісламська держава» з'явилася в 2013 році. У Сирію потягнулися джихадисти з усього світу. Значна частина - з країн колишнього СРСР.

AHMAD AL-RUBAYE/AFP via Getty Image

Більше 41 тисячі іноземців з усього світу приєдналися до «Ісламської держави». 29 червня 2014-го лідер ІД Абу Бакр Багдаді оголосив всесвітній Халіфат.

AHMAD GHARABLI/AFP via Getty Images

Іділовський «Халіфат» тривав 5 років. Проти нього боролися найсильніші армії світу. За цей час бойовики вбили тисячі людей, влаштували публічні страти сотням «невірних». Мільйони жителів Сирії і Іраку змушені були покинути свої будинки через війну і переслідування.

Esber Ayaydin/Anadolu Agency/Getty Images

У серпні 2018 року з'явилася новина про те, що Цезар був вбитий при бомбардуванні на сході Сирії разом з дружиною і двома дітьми.

Якийсь час усі вважали, що він мертвий, - від спецслужб до родичів в Грузії. Насправді Тохосашвілі поширив чутки про свою смерть, щоб втекти з Сирії. Він виїхав до Туреччини, а звідти потрапив в Україну за підробленим паспортом. Спецслужби не розкривають, паспорт якої країни він використовував.

У Цезаря в Україні були контакти серед іділовського підпілля. Спочатку він оселився в Одесі, але незабаром перебрався в приватний будинок під Києвом. Знайомі з ним джерела кажуть, що він відкрив дві торгові точки на одному з ринків.

Sekator85/Wikipedia Polska

Тохосашвілі продовжував працювати в таємній поліції ІД: займався плануванням терактів і рекрутінгом нових бойовиків.

Восени 2019 року президент США Дональд Трамп оголосив про смерть лідера «Ісламської держави» Абу Бакра Багдаді і символічний кінець організації. А 12 листопада Цезаря Тохосашвілі затримали у нього вдома.

GEORGE OURFALIAN/AFP via Getty Images

Цезар Тохосашвілі - один з небагатьох членів верхівки ІД, який залишився в живих. Тепер його судитимуть в Грузії.

Фото: Служба Безпеки України

Скільки бойовиків «Ісламського держави» до сих пір ховаються, як він, в Україні та інших європейських країнах, використовуючи підроблені документи, і продовжують діяльність, - велике питання.

Стань патроном Заборони.

Ми існуємо завдяки нашим читачам.

СТАТИ ПАТРОНОМ
СТАТИ ПАТРОНОМ