При підтримці RLNE

16 Травня 2020

Півсотні іноземних немовлят, народжених сурогатними матерями, застрягли в Україні. Розбір у візуальному експлейнері Заборони

СТОРІЗ

30 квітня київська клініка репродуктивної медицини BioTexCom оприлюднила відео з 46 немовлятами.

Відео: БиоТехКом/YouTube

Їх народили сурогатні мами-українки для бездітних іноземців.

Відео обурило Facebook користувачів, ЗМІ написали про порушення прав дитини, а дитячий омбудсмен Микола Кулеба назвав Україну «онлайн магазином із немовлятами».

Журналісти Заборони відвідали готель, де перебувають діти, і з'ясували, що відбувається.

Готель «Венеція» на околиці Києва належить Альберту Точиловському – власнику клініки BioTexCom. Зараз тут перебуває 51 дитина, народжена сурогатними матерями під час карантину.

Батьки-іноземці можуть приїхати за дітьми тільки з дозволу українського МЗС. А МЗС, зі свого боку, не може дати такий дозвіл без звернення іноземних посольств.

KARIM SAHIB/AFP via Getty Images

Крім немовлят у готелі перебувають 11 батьків, які приїхали за своїми дітьми з-за кордону й застрягли в Україні.

Mario Tama/Getty Images

Клініка BioTexCom спеціалізується не тільки на сурогатному материнстві, але й застосовує технологію CRISPR/Cas9. Це інструмент редагування ДНК майбутнього ембріона, який дозволяє уникнути генетичних захворювань.

«Ми і виставляли цей кліп, щоби достукатися до іноземних МЗС», – розповідає власник клініки Альберт Точиловський.

Але про застряглих у Києві немовлят написали впливові зарубіжні медіа. За ними у «Венецію» прийшли з перевірками українські посадовці й поліція.

«Зробили в нас виїмку документів разом із поліцією, подивилися, як утримуються діти, як годуються. Але після цього сказали, що в нас у принципі все відповідає санітарним нормам»,

– описує Точиловський спілкування з українськими чиновниками.

Зараз офіс уповноваженої з прав людини разом із клінікою і МЗС працюють над передачею дітей біологічним батькам.

Україна – один зі світових центрів сурогатного материнства.

Видео: БиоТехКом/YouTube

За свої послуги – виношування і народження дитини – сурогатна мати отримує в середньому від 10 до 15 тисяч доларів. Для багатьох українок це великі гроші.

Photo by SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images

Хоча на цьому ринку працюють десятки клінік, сфера майже не регулюється законом. А це означає, що ризикують усі – і сурогатні матері, і діти, і їхні біологічні батьки.

Омбудсвумен Людмила Денісова пообіцяла запросити клініки репродуктивної медицини на обговорення змін у закон про сурогатне материнство.

Стань патроном Заборони.

Ми існуємо завдяки нашим читачам.

СТАТИ ПАТРОНОМ
СТАТИ ПАТРОНОМ