АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Фотографка, яка гіпнотизувала зірок та останньою зняла Джона Леннона перед убивством.

Артексплейнер у сторіз
Катерина Гладка
23 Серпня 2023
Того дня жінка з камерою в руках увійшла до помешкання Джона Леннона та Йоко Оно, щоби зробити фотосесію, яка змінила все. На ній оголений Джон у позі зародка обіймає Йоко. А за пʼять годин музиканта застрелять на порозі будинку.

Передсмертний знімок Леннона зробила Енні Лейбовіц, якій на той момент був 31 рік. Фото стало вже легендарною обкладинкою журналу Rolling Stone та одним з десятків значущих моментів, що фотографка зафіксувала за своє життя.
Фото: Christopher Simon Sykes / Hulton Archive / Getty Images
Енні народилася в сім’ї єврейських емігрантів. Мама була викладачкою сучасного танцю, й Енні займалася балетом до школи. Згодом ця пристрасть позначилася на інтересах майбутньої фотографки. У 80-х вона зробить серію проникливих фотосесій артистів балету.
Першою камерою Енні була популярна на той час плівкова Minolta SR-T101. Родина привезла її з Японії, бо через військову посаду батька Енні вони часто мандрували.
Фото: Jagdish Agarwal / Dinodia Photos / Getty Images
Можливо, її карʼєра склалася б інакше, якби друг не переконав Енні показати свої фото команді журналу Rolling Stone. Це був 1970-й, і 21-річна Лейбовіц принесла в редакцію знімки антивоєнних протестів у Берклі та Сан-Франциско.
За три роки вона стала головною фотографкою видання й лишалася на цій посаді до 1983 року. За цю декаду Лейбовіц фактично сформувала той візуальний образ, що притаманний журналу й донині.
Фото: Bettmann / Contributor / Getty Images
В об’єктиві Енні Лейбовіц були ледве не всі світові знаменитості. І вона має особливий підхід до роботи із зірками. Завжди проводить кілька днів з ними, щоби досягти потрібного рівня довіри й відкрити людину в кадрі.

«Найкращі знімки — це завжди про те, що оточує тебе», — говорила фотохудожниця.
Фото: Christopher Simon Sykes / Hulton Archive / Getty Images
Очевидці роботи Енні кажуть, що вона має унікальний магнетичний вплив на знаменитостей. Вони забувають з нею про всі свої забаганки й готові робити буквально все, що придумує Лейбовіц.
Наприклад, якось Стінг для фотосесії Лейбовіц кілька годин простояв обмазаний брудом у пустелі, а покійна британська королева Єлизавета II погодилася зняти корону. В підсумку — всі щасливі та захоплені як процесом зйомок, так і результатом.
Фото: Yui Mok - PA Images / PA Images via Getty Images
А знаменита фотосесія Джона Леннона та Йоко Оно 1980 року стала результатом творчої кооперації музикантка й фотографки. Лейбовіц знімала Леннона й раніше, але того разу перед нею стояло завдання показати їхній спільний з Йоко Оно простір. Кілька разів довелося змінювати ракурси, допоки вони разом не придумали, як краще зробити легендарний знімок.
Фото: Logan Fazio / Getty Images
Цей кадр на весь світ показав, що чоловіку не соромно бути вразливим поруч із жінкою. Леннон отримав від Лейбовіц обіцянку, що саме цей знімок стане обкладинкою журналу. Так і сталося.

А за 25 років з моменту публікації його ще й визнали найкращою журнальною обкладинкою за останні чотири десятиліття.
Фото: Susan Wood / Getty Images
Улітку 2022 року Енні Лейбовіц прибула до Києва спецпотягом у супроводі охорони, щоби зазнимкувати для Vogue подружжя Олени й Володимира Зеленських. Фотосесія, що супроводжувала розмову президента й першої леді з журналісткою Рейчел Донадіо, викликала суспільну дискусію одразу ж після публікації.
На обкладинці Зеленська сидить на сходах в Офісі президента України. Саме її неформальна поза стала приводом для критики в соцмережах, мовляв, «леді так не сидять». Та на захист Зеленської стали сотні жінок, які почали відтворювати кадр Лейбовіц із лозунгом #sitlikeagirl («сиди як дівчинка»).
За понад 50 років у фотографії знімки Лейбовіц публікували в Rolling Stone, Vanity Fair, Vogue, The New York Times тощо. А в обʼєктив потрапляли монарші персони, політики, представники церкви, бізнесу та, звісно ж, знаменитості — від принцеси Діани й подружжя Обам до Леонардо ді Капріо разом із полярним ведмежам-сиротою.

Вартість її архіву, за останніми оцінками, сягає $50 мільйонів.
Фото: Lester Cohen / Getty Images for Vanity Fair
Зафіксуйте й себе в історії медіа та підтримуйте Заборону 📷