АРТЕКСПЛЕЙНЕР
— революціонерка в стендап-комедії.

Артексплейнер Заборони у сторіз
Марія Педоренко
3 Травня 2023
Довгоочікуване комедійне шоу «Дещо особливе», що скоро з’явиться на Netflix, — нова робота Ганни Ґедсбі, відкритої лесбійки та гендерквір-персони, які використовують займенник «вони». Пʼять років тому Ґедсбі стали відомі майже кожному поціновувачу жанру стендап-сповіддю «Нанетт». Тоді вони казали, що кидають комедію, проте контроверсійний успіх «Нанетт» змусив їх лишитися на сцені.
Фото: Chris Pizzello / Invision / AP
Ганні Ґедсбі 45 років, і 17 з них вони присвятили комедії. Маючи науковий ступінь з історії мистецтва та кураторства, Ґедсбі використовували свої знання в стендапі та на початках прославилися прожаркою відомих художників крізь феміністичну лінзу. Вже тоді їхню комедійну роботу відзначали нагородами, проте все змінилося з виходом «Нанетт».
Danae. Rembrandt Harmenszoon van Rijn / Wikimedia
Стендап-сповідь — це не щось унікальне для жанру, адже коміки багато років перетворюють власний досвід на каталізатор для сміху. Проте за жартами нерідко стоять травматичні досвіди, і Ґедсбі урвався терпець їх приховувати.

«Я маю розповісти свою історію правильно» — це наскрізний меседж «Нанетт».
Відео: Netflix / YouTube
«Правильно» — це так, як є. У випадку з Ґедсбі мова про багаторічне життя «у шафі», адже в їхній рідній австралійській Тасманії гомосексуальність до 1997 року вважали злочином. «Правильно» — це говорити про ненависть до себе, про життя з аутизмом, про напади на тлі гомофобії, і зрештою про сексуалізоване насильство та аборт після нього.
Розважаючи аудиторію Сіднейської опери, Ґедсбі поступово додають кожному нерідко самозневажливому жарту контекст. І сміх глядачів спочатку змінюється на тишу, а згодом на сльози та гучні аплодисменти.
Фото: Rune Svendsen / CATERS NEWS
Проте реакція на «Нанетт» не дала Ґедсбі піти. Стендап отримав десяток нагород вкупі з телевізійною «Еммі» — за найкраще комедійне шоу. І хоча «Нанетт» критикували (переважно чоловіки) за відсутність жартів та «ліберальну пропаганду», ця деконструкція стендапу дозволила Ґедсбі продовжувати те, що вони вміють найкраще.
Фото: Gayatri Malhotra / Unsplash
Коли 2019 року на Netflix вийшов «Дуґлас» — наступне шоу Ганни Ґедсбі — в рецензії Rolling Stone написали: «Якщо “Нанетт” була панахидою, то “Дуґлас” — безперечно свято».
В цьому стендапі не було місця сльозам, а Ґедсбі вибудували сторітелінг за структурою музичної фуги: коли озвучені протягом шоу теми вибухнули колективним залпом наприкінці, не даючи аудиторії продихнути між реготом протягом кульмінаційних 15 хвилин.
Нове шоу Ґедсбі настоювалося кілька років. За цей час вони одружилися зі своєю багаторічною партнеркою, написали мемуари та з’їздили у світовий тур.
«Дещо особливе» має підсумувати досвід Ґедсбі за ці роки. Вони називають його feel good show, такою собі романтичною комедією, проте одразу ж із застереженням: не факт, що всі глядачі відчують себе добре за цю годину з гаком.
Знаючи інструментарій Ґедсбі та їхню любов до руйнування всіх можливих канонів (в комедії чи в погляді на класичне мистецтво), розпочинати чи продовжувати знайомство з їхньою творчістю варто без жодних очікувань. Бо, по-перше, вони навряд чи справдяться, а по-друге — це головна мета гумору, навіть деконструйованого, — побудувати сподівання й одним панчлайном зруйнувати їх вщент.
Руйнуйте правила гри (в межах розумного) та ставайте патронами Заборони ❤️