АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Авторка «Дорохедоро», з-під руки якої вийшли людина-пельмень і таргани в чоботях.

Артексплейнер у сторіз
Євген Ковальський
4 Жовтня 2023
Вона не веде соцмереж, не має власного сайту й практично не дає інтервʼю. Та і саме імʼя Кю Хаяшіда — всього лише псевдонім. Однак з-поміж японських мангак вона посідає окреме місце, як мінімум завдяки своєму magnum opus — манзі «Дорохедоро», що виконана в унікальній, ні на кого не схожій стилістиці.
Автопортрет Кю Хаяшіда
«Ого, це відстій! Ти збираєшся вступати до університету з такими малюнками?» — чула художниця в дитинстві від своєї матері. В одному з нечисленних інтервʼю Хаяшіда розповідала, що виросла в родині художників традиційного напряму й не раз чула критику на адресу своїх робіт.

«Можливо, це сильно загартувало мене», — розмірковувала вона.
Малюнок із манги Кю Хаяшіда Sofa-Chan
Проте художній стиль Хаяшіди важко сплутати з чиїмось іншим: «брудне», криваве фентезі з приголомшливою деталізацією сцен. Цю впізнавану манеру авторка знайшла буквально з першої роботи — дебютної манги Sofa-chan. Не зраджує вона свій стиль і нині, працюючи над онгоїнгом (себто проєктом, який ще триває) Dai Dark.

У художниці немає помічників — так, за її словами, уся робота рухається швидше.
Обкладинка манги Кю Хаяшіда Dai Dark
2000 року вийшла перша глава її манги «Дорохедоро». Сьогодні ж вона налічує 23 томи, на сторінках яких знайшли вихід найтемніші куточки авторської фантазії: ящуроголові люди, величезні таргани в чоботях, людина-пельмень і щорічне повстання мерців.
До всіх безумств світу Хаяшіди звикаєш з перших глав, тому з часом характеристику «божевільний» змінюють епітети «своєрідний» і «неповторний», а історія пошуку справжньої особистості головного героя Каймана (того, що з головою ящура) претендує на статус найцікавішого розважального епосу з коли-небудь прочитаного.
«Мені подобається бачити різноманітність у мистецтві манги», — говорить Хаяшіда.

І в різноманітті авторці не відмовити — за зовнішньою грубістю та жорстокістю вибудовується світ щирого дивного гумору та неординарного поєднання жанрів.
Обкладинка манги Кю Хаяшіда Dorohedoro
Канали натхнення мангаки проходять далеко за межі японських островів — у її роботах знаходять паралелі з Гансом Ґіґером та автором коміксів Саймоном Біслі.

Водночас у любові до творчості самої Хаяшіди відверто зізнаються її колеги. Автор популярної манги «Людина-бензопила» Тацукі Фудзімото казав, що його історія — це ніби копія «Дорохедоро», і був у великому захваті від екранізації роботи Хаяшіди.
Фото: Bob Berg / Getty Images
Її дебютний ваншот (себто манга без продовження) Sofa-chan про духів домашніх меблів було написано експромтом. Авторка малювала те, що першим спадало їй на думку. Проте з часом саме за сюжети Хаяшіда чутиме головні компліменти на свою адресу. Звичайно ж, одразу після візуальної складової.
Відео: TOHO animation チャンネル / YouTube
Попри неприховану похмурість робіт мангаки — сама вона відверто називає їх «чорнухою» — Хаяшіда справляє враження їхньої повної протилежності. Вона створює свої світи під акомпанемент японських поппісень та саундтреків з аніме. Сцени з драматичним підґрунтям не виняток — музика має підіймати настрій, вважає мангака.
Малюнок із манги Кю Хаяшіда Hungry Bug
Дивними, чарівливими, божевільними, жорстокими, веселими — як тільки не називали роботи Кю Хаяшіди. Попри широку визнаність і вдалу екранізацію її роботи в аніме, авторка віддає перевагу залишатися в тіні власного успіху, віддано продовжуючи трудитися та створювати нові неповторні світи.
«Як художниця манги, я відчуваю кризу, якщо не можу відповідати трендам або не маю змоги намалювати щось, — говорить вона. — Але тут я безкомпромісна: мені дуже не подобається те, що мені не подобається, і дуже подобається те, що мені подобається. Не знаю, можливо, я трохи божевільна».
Творіть у відповідь на вигуки: «Відстій!» — і ставайте патронами Заборони 💀