АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Львівська музикантка, завдяки якій зазвучала стрічка «Стоп-Земля».

Артексплейнер у сторіз
Валерій Лавровський
12 Жовтня 2023
Мар’яна Клочко — 31-річна музикантка, дизайнерка та фотографка, яка народилась на Львівщині та живе у Києві.

Вона займається творчістю понад десять років, але в якийсь момент вирішила зупинитися на музиці.
Фото: prizvyshche / instagram
В 13 років Марʼяна закінчила дитячу музичну школу по класу фортепіано «із твердим усвідомленням», що музика — це не її. Через певний час вона знову повернулася до запису музики, але вже з гітарою. Пізніше почала писати електронну музику.
Фото: prizvyshche / instagram
«Скільки себе пам’ятаю, я завжди хотіла стати співачкою, але мені це здавалося недосяжною мрією, бо ніщо зовні не подавало знаків, що музика, а тим більше спів, — це моє, — пригадує Марʼяна в розмові з Забороною. — Пам’ятаю, дитиною я вдома співала в подушку, щоб ніхто не чув, інколи співала у татовій машині, попередньо закривши всі вікна і двері. Всі ці намагання були моїм великим секретом, бо я ніби й вірила у себе, але одночасно соромилась самої думки, що це може хтось почути».
Сьогодні для написання матеріалу Клочко використовує мінімум обладнання. В інтервʼю bubblegum zine вона пояснювала, що під час створення композиції має перед собою лише MIDI-клавіатуру.

«У мене є друзі, які, наприклад, купують синтезатор, багато його вивчають і дають мені теж побавитися. І я записую звідти семпли, — каже вона. — Коли бачу, як інші музиканти готуються на саундчеку до своїх лайвів, я думаю, що, певно, передумала б музику робити, поки там все до купи складала б».
Відео: 20ft Radio / YouTube
На початку 2022 року в українських кінотеатрах відбулася премʼєра фільму «Стоп-Земля» режисерки Катерини Горностай. Саундтрек до нього створювала саме Марʼяна Клочко яка свою роботу здобула перемогу в номінації «Найкраща музика» кінопремії «Золота Дзиґа-2022».
Відео: planetakino / YouTube
За словами Марʼяни Клочко, робота над саундтреком була важкою, оскільки все відбувалось у досить стислі терміни. Крім того, Катерина Горностай власноруч підбирала вже видані композиції Марʼяни.

«Ми багато спілкувалися про сцени, про героїв, про все, що мало “зазвучати” у фільмі. Зі свого боку я намагалась передати все це музикою настільки добре, наскільки могла, а коли щось не виходило, ми знову багато спілкувались, і так по колу», — розповідає виконавиця.
Фото: ka_krapka / instagram
В інтерв’ю Cxema Марʼяна розповідала, що черпає натхнення буквально звідусіль. Наприклад, пісня Babusia створена після того, як музикантка прочитала газету «Здоров'я», яку приносять до поштової скриньки у під’їзді.

«Вона таблетки пила-пила,
Але самопочуття погіршилось
Настільки, що помирати зібралася».
Більшість своїх треків Марʼяна публікує на платформі SoundCloud, де музику можна слухати здебільшого безплатно. Спочатку майданчик працював для неї як «нотатник» — Клочко завантажувала туди чернетки та записи на диктофоні, щоб не загубити. Зізнається: не очікувала, що їх почнуть активно слухати.

«Хочеться вмерти, переродитись, знову вмерти, знову переродитись, тоді ще раз послухати, стерти собі памʼять і послухати, як вперше», — один з коментарів до пісні «не hi» у SoundCloud.
Скриншот з SoundCloud Maryana Klochko
Зараз Мар’яна працює над новим релізом, який можна буде послухати вже на всіх доступних цифрових майданчиках, а також над саундтреком до ще одного фільму.
Фото: Ярослав Футимський
Беріть натхнення звідусюди та підтримуйте Заборону 🎵