АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Що треба знати про українську кінорежисерку і культурну менеджерку?

Артексплейнер Заборони в сторіз
Катерина Сергацкова
14 Березня 2023
Надія Парфан — українська режисерка документального та ігрового кіно, засновниця онлайн-кінотеатру Takflix і фестивалю кіно та урбаністики «86».
Фото: Іван Чернічкін / Заборона
Режисерка народилася в Івано-Франківську, і свій перший повнометражний документальний фільм присвятила саме цьому місту. Герої фільму «Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго» — працівники комунального підприємства, що забезпечує електропостачання і лагодить енергетичну інфраструктуру. У них є хор, і підготовка до концерту — ключова дія у фільмі.
Відео: Takflix / YouTube
Хор при профспілках державних підприємств — це один з пережитків Радянського Союзу, що залишається у багатьох сферах життя в Україні. Надія Парфан досліджує цей феномен, в тому числі з позиції особистої історії, адже її дідусь був засновником Івано-Франківськтеплокомуненерго.
Кадр з фільму «Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго»
Особливість кіноробіт Парфан — це фокус на місті, урбаністичній естетиці, людині в індустріальному ландшафті, ролі людини у міських суспільно-політичних процесах.
Фото: REUTERS / Sergiy Karazy
У 2014 році Надія Парфан разом з чоловіком Іллею Гладштейном заснувала Міжнародний фестиваль кіно та урбаністики «86», що проходив у Славутичі. Це наймолодше місто України, створене 1986 року для працівників Чорнобильської атомної станції, евакуйованих після катастрофи.
Кінопрограма фестивалю спеціалізувалася на урбаністиці, енергетиці та екології. Його призупинили у 2018 році через труднощі з фінансуванням.
У 2014–2015 роках Надія Парфан навчалась на курсі документальної режисури у Школі Анджея Вайди — польського кінорежисера, якого вважають класиком європейського авторського кіно.
Фото: imago images / newspix
Режисерка була креативною продюсеркою кіномайстерні MyStreetFilmsUkraine, через яку пройшли багато українських кіномитців-початківців. Саме з неї, наприклад, почалася кар’єра режисерки Зої Лактіонової.
Фото: Іван Чернічкін / Заборона
Підтримуйте авторське кіно і ставайте патронами Заборони ❤️