АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Диваки з гурту «Гуцул Каліпсо»: буковинський драйв, особливий гумор та мікс стилів.

Артексплейнер у сторіз
Іван Чернічкін
13 Вересня 2023
«У неділю дядя Піца йшов до церкви рано —
Зустрічає дядю Толю біля ресторану.
Мабуть, шанс той зверху даний, порішили двоє
Та й ввірвались в ресторан, як в салун ковбої».

Так і Бодя (Богдан Федчук) восени 1999 року увірвався разом з Андрієм Рудіком на джем-сешн чернівецького гурту «Діамантово-зелені».
Фото: «Гуцул Каліпсо» / Facebook
Після сешну всі зійшлися на думці, що «ми нехєрово лабаєм разом». Так і утворився самородок буковинської сцени — гурт «Гуцул Каліпсо». До його першого складу, окрім Богдана й Андрія, увійшло чотири учасники «Діамантово-зелених».
Фото: «Гуцул Каліпсо» / Facebook
Перші репетиції були напрочуд продуктивними та врожайними. На них було придумано пісні, які згодом стали візитівкою «Гуцулів»: «Маневри», «Повістка», «Всі дівчата фанатєют на тєбя». А музичний коктейль зі ска, регі, фанку, джазу й року зробив ці пісні хітами, які запам’ятовуються після першого ж прослуховування.
Фото: «Гуцул Каліпсо» / Facebook
Основною рисою лірики гурту є особливий буковинський гумор, прикрашений місцевими словами та колоритом. Їхні тексти яскраво відображають соціальні проблеми початку двотисячних, звички та вподобання тодішньої молоді. «Курви» — сумна історія про працю секс-робітниць, а «Звізда» — про нерозділене кохання й важкий труд на заробітках.
Фото: «Гуцул Каліпсо» / Facebook
Широкої популярності «Гуцул Каліпсо» набули після того, як здобули друге місце на фестивалях «Червона рута» та «Перлини сезону» 2001 року. Перше місце на жодній з подій журі обрати не змогло. Так само як не вийшло у музикантів зіграти і на гала-концерті «Червоної рути» в Одесі через те, що виступ затримався на дві години у зв’язку з приїздом в Україну Папи Римського Івана Павла II.
Фото: «Гуцул Каліпсо» / Facebook
У 2003 році тодішній гітарист гурту Валерій «Кузя» Марченко потрапив за ґрати, тож на якийсь час колектив перестав виступати. Але згодом хлопці зібралися знову, і у 2007-му світ побачив дебютний альбом «Рекет-гангстєра», робота над яким тривала попередні п’ять років.
Фото: «Гуцул Каліпсо» / Facebook
Після виходу альбому колектив знову замовчав. «Ми не ставимо за мету бути гуртом, який щороку випускає альбоми. Для нас музика — це самовираження. Якщо цього немає, то немає сенсу щось робити. Музика заради грошей — це не самоціль», — розповідали учасники «Гуцулів» виданню «20 хвилин» про п’ятирічну тишу.
Фото: «Гуцул Каліпсо» / Facebook
У 2018 році вийшов другий альбом гурту «Най Бог бороне» — таку назву йому дала однойменна композиція. Запальна пісня-замовляння від усіх лих і на успіх, відео на яку складене з нарізки різних танців, завірусилася в українському сегменті інтернету й набула неабиякої популярності.
Фото: «Гуцул Каліпсо» / Facebook
Гуцул-хоп, як характеризують свій музичний напрям музиканти, є феноменом чернівецької сцени. Не так багато сучасних українських гуртів грають фанк, а ще менше — змішують його з карпатською міфологією, традиціями та гумором.
Експериментуйте, жартуйте, танцюйте та підтримуйте Заборону🌞