АРТЕКСПЛЕЙНЕР
— електронний дует, який проміняв медицину на біти.

Артексплейнер у сторіз
Марія Педоренко
11 Травня 2023
Мені чхати, що ти говориш
Чхати, що ти відчуваєш
Геть з мого шляху
Я маю серце зі сталі

Це слова з пісні Heart of Steel («Серце зі сталі»), натхненної боями за «Азовсталь» у Маріуполі. Саме з цією композицією гурт TVORCHI вже 13 травня представлятиме Україну на пісенному конкурсі «Євробачення-2023».
Фото: AP Photo / Roman Kykylan
Електронний дует існує вже 6 років, і за легендою його історія почалася з пісні Happy Birthday, яку нинішній вокаліст гурту Джеффрі Кенні виконав під гітару на дні народженні свого колеги по сцені Андрія Гуцуляка.

Гуцуляк, який захоплюється музикою з 14 років, тоді вперше почув, як співає Кенні, і — як каже сам — закохався в його голос.
Фото: Sander Koning / ANP / AFP / Netherlands OUT
За освітою 27-річний Гуцуляк і 25-річний Кенні — фармацевти. Вони вчилися у Тернопільському медичному університеті, куди Джеффрі приїхав з Нігерії. Але за спеціальністю ніхто з них не працював.

«Музика — це вся наша робота», — говорить вокаліст.
Фото: Paul ELLIS / AFP
Цьогорічному, переможному для гурту відбору на «Євробачення» передували шість років проєкту TVORCHI, за які дует випустив чотири альбоми і десяток окремих синглів.
Але моментом, коли про гурт дізналася майже вся Україна, став нацвідбір на «Євробачення-2020».
Тоді TVORCHI вийшли на сцену з піснею Bonfire, яку присвятили екологічним проблемам у світі та відповідальності, яку за них несуть люди. У фіналі нацвідбору дует посів четверте місце з шести. А переможцем став гурт Go_A, якому вдалося потрапити на «Євробачення» тільки за рік, адже 2020 року конкурс скасували через пандемію коронавірусу.
Фото: TVORCHI / YouTube
Попри програш на нацвідборі, гурт міцно закріпився на українській музичній сцені.
Починаючи з 2020 року TVORCHI стабільно потрапляють у номінації музичних премій і забирають нагороди: і як «Найкращий новий артист», і як «Найкращий попгурт», і як творці «Найкращого альбому» та «Найкращого концертного шоу».
Фото: Олександр Синиця / УНІАН
2023 року, незважаючи на продовження повномасштабної війни з Росією, Україна як країна-переможниця «Євробачення-2022» провела черговий національний відбір на пісенний конкурс.
TVORCHI, які за підсумками судівського голосування поступалися лише бандуристці Марині Круть, з відривом у 10 тисяч глядацьких голосів перемогли на відборі.
«Мені подобається, що це нова українська музика. Це дуже знайома європейська, дуже якісна музика. Це дуже сучасно. Найстильніший гурт», — сказала тоді про виступ дуету членкиня журі нацвідбору Юлія Саніна з гурту The Hardkiss.
Фото: Вальдемар Горлушко / УНІАН
Пісня Heart of Steel, з якою TVORCHI вийдуть на сцену «Євробачення-2023», натхненна захисниками «Азовсталі», які навесні 2022 року понад три місяці тримали оборону Маріуполя.

Джеффрі Кенні, який написав текст до композиції, каже, що в умовах війни не хотів своїми словами давити на жалість аудиторії: «Наша пісня про силу та незламність духу».
Фото: Tvorchi / Genius
Будьте сильні духом, підтримуйте українську армію та ставайте патронами Заборони 🎵