АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Повноважний представник тварин в світі людей.

Артексплейнер в сторіз
Марія Педоренко
14 Червня 2023

«Є багато відмінностей між людьми й іншими видами на Землі, але тільки ми можемо уявляти майбутнє. Довгий час я боявся цього майбутнього, але тепер ми маємо шанс виправитися та відновити багатий світ, який успадкували», — говорить Девід Аттенборо, британський телеведучий і натураліст, завдяки якому мільйони людей дізналися про навколишній світ.
Фото: Jeff J Mitchel l /Getty Images
З цими словами він звертається до глядачів стрічки «Життя на нашій планеті», де підсумки 70-річної карʼєри Аттенборо на ТБ сусідують з доволі невтішними реаліями існування всього живого на Землі.

Від Чорнобильської катастрофи до лісових пожеж і зростання викидів вуглецю — світ, що Аттенборо колись сприймав як тріумф природи, тепер щодня переживає трагедію. Планета втрачає біорізноманіття, з яким 97-річний натураліст ознайомлював людей майже все своє життя.
Відео: Netflix / YouTube
Аттенборо прийшов на телебачення у 26 років. За його плечима були ступінь у галузі природничих наук і довгі роки захоплення природою: ще юнаком він мав власний «музей» скамʼянілостей та захоплювався зоологами.

За довгі десятиліття телевізійної карʼєри він буквально став голосом Землі: спочатку відкриваючи завісу до невідомого світу дикої природи, а згодом стримано, але наполегливо наголошуючи — світ на межі знищення, це кумулятивна катастрофа, і причина цьому — ми самі.
Фото: redcharlie | @redcharlie1 / Unsplash
Фото: redcharlie | @redcharlie1 / Unsplash
На екрані Аттенборо постає еталонним утіленням свого лицарського статусу — такий титул 1985 року він отримав з рук королеви Єлизавети ІІ. Журналісти ж говорять, що під час інтервʼю він починає буквально лютувати, коли мова заходить про зміни клімату.
Фото: Keystone / Getty Images
«Один із найчарівніших моментів у житті натураліста — перше занурення на кораловому рифі, — згадує він. — Ми знімали “Блакитну планету” й приїхали туди, сподіваючись побачити найкрасивіше видовище, яке тільки можна уявити. Ми пірнули вниз, а він мертвий. Через людей. Я просто відчув… жах».
Фото: NEOM / Unsplash
Аттенборо давно знайшов свій спосіб доносити до людей реалії житті на планеті. На його рахунку півтори сотні документальних фільмів і понад 250 епізодів нескінченного циклу телеісторій про тварин. Проєкт дебютував на BBC ще 1977 року і виходить донині.
Фото: Dustin Humes / Unsplash
Не видно кінця й у списку нагород, що Аттенборо здобув за 70 років роботи. Проте чи не найвидатніше досягнення — це десятки видів тварин, яких назвали на його честь. Австралійський гекон (Oedura attenboroughi), єхидна з Папуа — Нової Гвінеї (Zaglossus attenboroughi), риби, квіти, павуки й навіть динозавр — різновид пліозаврів раннього Юрського періоду має назву аттенборозавр.
Фото: Tom Wren SWNS / Scanpix
За три роки Аттенборо виповниться 100, і сьогодні він уже оголосив про закінчення кар’єри на ТБ. Проте 14 червня на Netflix стартує другий сезон документального серіалу «Наша планета», що після премʼєри 2019 року зібрав цілий букет професійних нагород.
У новому ж сезоні протягом чотирьох епізодів Девід Аттенборо, як завжди, розкаже історії диких тварин. У них є місце як гумору чи романтиці, так і драмі й трагедії. Проте останніми роками до його історій додається гіркий присмак людського сліду, що вкрай рідко несе тваринному світу щось хороше.
«Якщо ми змінимо свій спосіб життя, на нас очікує альтернативне майбутнє, — наголошує Аттенборо. — Мова не про те, щоби врятувати нашу планету, а про те, щоби врятувати себе. Правда в тому, що — з нами чи без нас — світ природи відбудується. Людям таке не дозволено».
Фото: ANIRUDH / Unsplash
Не забувайте, що порятунок світу в наших руках і підтримуйте Заборону 🌍