АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Що треба знати про культового японського фотографа?

Артексплейнер Заборони у сторіз
Іван Чернічкін
4 Квітня 2023
Нобуйосі Аракі народився в токійському окрузі Тайто 1940 року. Першу фотокамеру він отримав у подарунок від свого батька 12-річним хлопчиком. З того моменту все його життя було пов’язане з фотографією.
Колаж: Марія Петрова / Заборона
Він несамовито знімає все, у чому є людина та віддзеркалення її пороків. Головні теми робіт Аракі — це секс, любов і смерть. Його стилістика лежить на межі між еротикою та порнографією, і навіть квіти на світлинах фотографа більше нагадують ереговані статеві органи, сповнені нестримним бажанням.
Відео: Veronesi Namioka / YouTube
У 1970 році Нобуйосі обмеженим тиражем (25 зошитів по 70 екземплярів кожен) власноруч видав свій перший альбом «Відксерокопійовані фотографії», який розсилав критикам, друзям і випадковим людям, адреси яких знаходив у телефонному довіднику. Сьогодні ж на рахунку фотографа понад 250 виданих книг.
Фото: Private Collection - Ricoh GR1s signed by Nobuyoshi Araki / Commons Wikimedia
У той самий час фотограф знаходить свою головну модель і музу — Йоко Аокі, шлюб з якою тривав аж до її смерті у 1990-му. Медовий місяць з Йоко перетворився на «Сентиментальну подорож» — альбом, що Аракі видав 1971 року. А останні портрети Аокі фотограф зробив у лікарні та крематорії.
Фото: Amazon
«Якщо ви дивитеся на ті фотографії [із «Сентиментальної подорожі»], то побачите, що її почуття до мене були набагато сильнішими, ніж мої почуття до неї. Я недостатньо відповідав на її любов. Її любов була глибшою за мою. На фотографіях це чітко видно. Подивіться на її останній портрет, коли вона дивиться на мене. Я просто відчуваю, що моя любов була слабкою», — зізнавався Аракі в інтерв’ю для Autre.
Найвідоміші роботи фотографа — це кадри з бондажем, де автор фіксує японське мистецтво зв’язування шибарі. В них проявляється бажання заволодіти моделлю, контролювати її. Але це не жага сексу чи фізичного контролю. За словами Аракі, це була спроба контролювати й володіти душею та бажаннями моделі, досягти яких він ніколи не зможе.
Колаж: Марія Петрова / Заборона
Його виставки в Японії нерідко закривали, фотографії вилучали, а захищати власну творчість Аракі доводилося навіть у суді. Скандальна слава фотографа завжди йшла попереду нього самого. Але це ніколи не зупиняло Нобуйосі, і він продовжував створювати світи, у яких, за власними словами, рай завжди був напівпеклом.
«Звісно, в кожній роботі є порнографічний відтінок. Інакше це було б просто еротикою — чистою, інтелектуальною і нецікавою. А я роблю апгрейд, додаючи трішки бруду, адже всі ми любимо бруд», — говорить фотограф.
Фото: Jon Blathwayt / Commons Wikimedia
Нобуйосі Аракі — найбільш відомий та епатажний порушник табу японського суспільства. Його творчий шлях складався із суцільних перешкод і втрат. Але попри все його фотографії зберігаються в музеях по цілому світу, а творчістю Аракі захоплюється Bjork і Леді Ґаґа.
Фото: Nobuyoshi Araki
Не бійтеся йти наперекір суспільним табу, займайтеся улюбленою справою та ставайте патронами Заборони 📸