АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Що треба знати про багатоликого лірика та репера?

Артексплейнер Заборони у сторіз
Марія Педоренко
28 Березня 2023
На його рахунку 8 альбомів, два десятки синглів та три сценічні псевдоніми — Стук, Кашляючий Ед і Паліндром. Все це про 28-річного Степана Бурбана, українського реп-виконавця і музичного продюсера з понад 10-річним творчим стажем.
Фото: Поліна Полікарпова
Якщо треки Стука (альтер его Бурбана у гурті «Глава 94») та Кашляючого Еда просякнуті депресивною атмосферою та відверто гнівним ставленням до оточення, Паліндром, який зʼявився на українській сцені 2019-го, натомість проявив себе як співак і поет, який у своїй ліриці рефлексує про ностальгію, родинні й суспільні травми та — після 24 лютого — війну в Україні.
Відео: Глава 94 / YouTuba
Профільне медіа «СЛУХ» поставило «Стіни мають вуха» на четверту сходинку з 15 з таким коментарем: «Паліндром створює власний ностальгійний всесвіт, який виявляється по-справжньому цікавим і навіть терапевтичним».
Як Паліндром два свої перші альбоми — «Про сьогодні, завтра і вчора» (2019) та «Стіни мають вуха» (2020) — Степан Бурбан випустив з різницею в рік. І вже з другою платівкою потрапив у підбірки найкращих українських альбомів року.
«Ми прокидаємось в животах своїх матерів
Сидіти в тому карцері я чуть не подурів
Тута все помаранчево-червоне ніби лава
І я з пальцем в роті в невагомості плавав»,

— наспівує він в треці «Прекрасний час», завершальному на альбомі «Стіни мають вуха».
Фото: Паліндром / bandcamp
Його мова метафорична не лише на сцені («Київ — безкінечне метро, Україна — маршрутка, з якої я ніяк не можу вийти, але й не хочу», — говорить він в програмі «Антиподи»), а в треках нерідко зʼявляються постаті українських поетів: від уже забронзовілих Шевченка та Стуса до сучасників Грицька Семенчука та Кузьми Скрябіна. Про останнього Бурбан каже, що ранню творчість Скрябіна (де було куди менше іронії) мало хто зрозумів у ті часи.
Фото: Rafał Komorowski / Commons Wikimedia
Перший сольний концерт у Києві в липні 2021-го — солдаут. «Артист року» за версією премії незалежної музики в Україні Jager Music Awards 2021. Дуети з юним феноменом SadSvit і блюзменом Сашею Булем. 20 синглів за чотири роки. Треки про авіатрощу в Скнилові 2002 року («Люцифер») та окупований Херсон («Мій Херсон»).
Паліндром говорить про те, що його турбує, та не боїться експериментів, за що отримує схвальну реакцію слухачів і музичного середовища.
«Паліндром — один із рідкісних артистів, які виходять за рамки самої музики, створюючи з себе переконливу легенду. Сам Степан називає себе не музикантом, а митцем, і це правда. Різниця в тому, що музикант грає музику, а митець створює власний світ з різних частин і використовує різні інструменти — світ, у який хочеться занурюватися і досліджувати, розгадувати загадки, складати пазли», — пише про Бурбана заступник головреда проєкту «СЛУХ» Данило Панімаш.
Фото: Володимир Романюк
Останній на сьогодні альбом виконавця «Придумано в черзі» вийшов 1 вересня 2022 року — на 28-й день народження Степана Бурбана. Це платівка, яка підсумовує хіба не всю його творчу карʼєру тривалістю у понад десятиліття. Притаманний ще Стуку гнів тут сусідує з любовною лірикою, а ретро-саунд 80-х — з важким роком і джазом.
Відео: Глава 94 / YouTuba
Треки, частково написані ще до повномасштабної війни в Україні, які завуальовано чи прямолінійно критикували «совок» (зокрема, той самий «Люцифер»), в контексті подій 2022 року отримали нове прочитання.
Адже, як зауважує сам Степан Бурбан, війна в Україні розпочалася набагато раніше за 24 лютого: «Бо ще з 1991 року незалежність України була доволі ілюзорною, відбувшись де-юре, а не де-факто».
Підтримуйте незалежних музикантів і журналістів (бо вони того варті) і ставайте патронами Заборони 🎵