КУЛЬТУРА
Від «народженого в муках» до «Небезпечного»:

історія реп-зірки й гангстера Ксатара — героя нової стрічки Фатіха Акіна
Марія Педоренко
20 Березня 2023
Фото: ©-2022-Bombero-Int.-Warner-Bros.-Ent
З 23 березня в український прокат виходить «Небезпечний» німецького режисера Фатіха Акіна. В центрі сюжету — реальна історія Гівара Хаджабі, який пройшов через утечу з Ірану, злочинний світ і тюрму, щоби зрештою стати репером на імʼя Xatar.
Фото: Артхаус Трафік
Напередодні української премʼєри «Небезпечного» спільно з компанією «Артхаус Трафік» Заборона розповідає, що треба знати про Ксатара — німецьку реп-зірку з гангстерським минулим.
Відео: Артхаус Трафік
Гівару Хаджабі 41 рік. У Німеччині, де він уперше опинився пʼятирічним хлопчиком, його сьогодні знають як популярного реп-виконавця, власника кількох музичних лейблів та успішного підприємця.
Фото: picture alliance / SvenSimon
Ще до початку творчої карʼєри Хаджабі обрав собі псевдонім Xatar, що з курдської перекладається як «небезпечний». Однак імʼя, що при народженні дала йому матір, має зовсім інше значення: Гівар — «народжений у муках».
Фото: ©-2022-Bombero-Int.-Warner-Bros.-Ent
«Мій перший спогад — це тюрма», — пригадує Хаджабі в автобіографії «Все або нічого».
Батьки хлопчика, професор музики та вчителька, були іранськими курдами. А сам Гівар народився 1981-го — за два роки після революції в Ірані, коли владу захопили радикальні ісламісти.
Новий режим в Ірані передбачав ісламізацію всіх сфер життя, зокрема і заборону музики, тож батько Гівара — композитор Еґбал Хаджабі — автоматично опинився поза законом.
Родина Хаджабі намагалася втекти до Європи, втім, їхній шлях проходив через сусідній Ірак, де Саддам Хусейн розпочав геноцид курдів, — уся сімʼя на три місяці потрапила за ґрати.
Однорічний Гівар уперше опинився в тюрмі. Але не востаннє.
Коли 1986-го родина опинилася в Бонні — тодішній столиці ще розділеної навпіл Німеччини — Еґбал Хаджабі нарешті зміг вільно займатися творчістю. Схильність до музики проявилася і в самому Гіварі: той навчався гри на фортепіано, проте вже підлітком закинув, адже відкрив для себе новий світ гангста-репу.
Фото: ©-2022-Bombero-Int.-Warner-Bros.-Ent
Агресивні тексти реп-виконавців, присвячені класовій нерівності, нападкам поліції та життю в депресивних гетто, резонували з Гіваром більше, ніж елітарність класичної музики. Адже на складне мігрантське життя наклався і той факт, що батько Еґбал зустрів нову жінку та залишив родину без прибутку.
Фото: ©-2022-Bombero-Int.-Warner-Bros.-Ent
Тож Гівару підлітком, потай від матері довелося шукати нові джерела заробітку — здебільшого нелегальні.
Від торгівлі порнокасетами в школі він перейшов до продажу гашишу, а згодом і кокаїну, що закономірно призводило до все нових строків увʼязнення.
Та найбільша справа Гівара — крадіжка величезної партії золота вартістю 2,2 мільйона доларів. Зухвала спецоперація з викрадення цілком нагадує авантюрні стрічки в дусі «11 друзів Овшена» (більше не розповімо, щоби не спойлерити «Небезпечного»).
Фото: ©-2022-Bombero-Int.-Warner-Bros.-Ent
«[Ксатар] дуже агресивний та сміливий. Він іде вперед. Він творець великої сили. Його школою була вулиця. І його освіта видається ціннішою за будь-який висококласний університет», — говорить про Хаджабі німецький режисер Фатіх Акін.
Фото: dpa / picture-alliance
Так само, як і герой його стрічки, народжений у Туреччині Акін опинився в Німеччині як мігрант. Він теж фанатів від гангста-репу, а коли вперше прочитав історію Ксатара в книзі «Все або нічого», зрозумів, що це матеріал для «божевільного, крутого, експериментального та сильного кіно».
Фото: Arne Dedert / dpa
В оригіналі стрічка «Небезпечний» називається Rheingold — буквально «Золото Рейну». Крім очевидного посилання на кримінальну аферу Гівара Хаджабі, це ще й реверанс композитору Ріхарду Вагнеру та його натхненому німецькою міфологією циклу «Перстень Нібелунга».
Фото: Commons Wikimedia
Опера «Золото Рейну» — перша з чотирьох частин музичного циклу. За легендою заховане в глибинах німецької ріки золото має надзвичайну силу: хто володіє ним, володіє світом, а заразом і здобуває безсмертя.
Фото: Commons Wikimedia
Викрадене Ксатаром золото забезпечило йому безсмертя в історії німецького злочинного світу. Зокрема й тому, що досі невідомо, де ці коштовності.
А другий музичний альбом Nr. 415, записаний потайки в тюремній камері, зробив його відомим на всю країну ще і як реп-виконавця. Датована 2012-м платівка дістала срібний статус (понад 20 тисяч проданих копій)
Як і його батько-композитор, Гівар Хаджабі поєднує у своїй музиці народні перські мотиви з традиційними елементами жанру (у випадку Хаджабі-молодшого — мова про хіп-хоп). Те саме можна побачити в його текстах: крім притаманних репу тем грошей, жінок і маніфестації власної крутості, Xatar читає про революцію в Ірані, складне дитинство, життя без батька в гетто та філософію бетонних джунглів.
Відео: ALLES ODER NIX RECORDS / YouTube
На його рахунку сім лонгплеїв і два мініальбоми, чотири музичні лейбли, контракт з Universal Music, автобіографічний роман, а тепер ще й прижиттєвий байопік.
Фото: ©-2022-Bombero-Int.-Warner-Bros.-Ent
Акін теж зробив «Небезпечного» міксом одразу кількох жанрів. Це і сповнена реалізму мігрантська драма, і жорстка історія дорослішання, і не позбавлений гумору авантюрний бойовик, і навіть натхнена Вагнером фантасмагорія.
Фото: ©-2022-Bombero-Int.-Warner-Bros.-Ent
А написана Ксатаром спеціально для «Небезпечного» пісня Mama war der Mann im Haus («Мама була чоловіком у домі») — реп-ода матері, яка тримала родину докупи після розлучення з чоловіком, — сьогодні налічує майже 17,5 мільйонів прослуховувань на стримінговому сервісі Spotify
Стрічку Фатіха Акіна «Небезпечний» можна буде побачити на українських екранах з 23 березня.
Дивіться якісне авторське кіно та підтримуйте Заборону ❤️
Фото: