АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Письменник, якого врятувала пачка цигарок.

Артексплейнер у сторіс
Катерина Гладка
27 Вересня 2023
Артем Чех — український письменник, а нині й солдат ЗСУ, який став ще помітнішим на літературній сцені після проникливих колонок для The New York Times, в яких він ділився досвідом війни зсередини.
Фото: Artem Cheh / Facebook
Артем Чех родом з Черкас. Він потрапив у літературу майже випадково: друг Чеха без його відома відправив його рукопис на конкурс. І закрутилось. Він написав понад 15 книг — від документальної прози до романів.
Найбільше Чех відомий за роман «Хто ти такий?» про досвід дорослішання черкаського хлопця у 1990-х та його стосунки з другом бабусі — ветераном війні в Афганістані.
Обкладинка книги Артема Чеха «Хто ти такий?»
Пишучи роман, він спирався на власний військовий досвід на Донбасі у 2015–16 роках. Згодом його дружина та режисерка Ірина Цілик зняла за книгою фільм «Я і Фелікс», де роль ветерана-афганця зіграв прозаїк Юрій Іздрик.
Тизер фільму Ірини Цілик «Я і Фелікс» / ForeFilms / YouTube
У 2015 році Чех став до лав ЗСУ. Свій військовий досвід він втілив у книзі «Точка нуль» — збірці документальної прози про деморалізацію, погане харчування, погану медицину, хворе кошеня та дивний стан майже анонімної війни, коли ти не бачиш ворога, хоч і розумієш, хто він.
Фото: Artem Cheh / Facebook
Чеха можна назвати хронікером країни, яку населяють привиди СРСР, минулих війн і війн сучасних; автором, який у вкрай суб’єктивній та місцями сюрреалістично-абсурдній манері виписує історію новітньої України.
Фото: Іван Чернічкін
Під час повномасштабного вторгнення Чех повернувся до лав ЗСУ. У травні 2023 року, воюючи під Бахмутом, Артем зник і п’ять днів не відповідав на повідомлення. Зрештою дружина дізналася, що він отримав контузію, а осколок застряг у його рюкзаку в пачці цигарок.
Фото: ANATOLII STEPANOV / AFP via Getty Images
Скоріше за все, «Точка нуль» — не остання його книжка, присвячена війні, а українська література ще десятиліттями аналізуватиме воєнне і повоєнне суспільство та результати російської агресії. І, думається, Чех буде одним із важливих рушіїв течії.
Обкладинка книги Артема Чеха «Точка нуль»
Чех також відомий безкомпромісною антиросійською позицією: так, він обурювався згодою письменника Андрія Куркова на участь у панелі з російською журналісткою Машею Гессен на фестивалі у Нью-Йорку. Артем вважає, що українці мають бути послідовними у кенселінгу російської культури.
Читайте українських авторів та підтримуйте Заборону 📚