АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Режисер, який вийшов з тіні власного батька.

Артексплейнер Заборони у сторіз
Даниил Леховіцер
25 Квітня 2023
Деякі біографії тягнуть за собою причіп родинних стосунків — «син великого режисера» чи «дружина відомого письменника». Те саме з Брендоном Кроненбергом — автором хитро сконструйованих горорів, рецензії на які не обходяться без згадування його батька Девіда Кроненберга, майстра боді-горорів й авторського кіно.
Фото: N. Kubel / Future Image
43-річний режисер має одночасно схожі з батьківськими й абсолютно відмінні від них стилістичні прийоми. Він теж зосереджується на тілі та тілесності як суб’єкті жахіття (не об’єкті, адже тіло ніби має власне життя й агенцію), але його фільми радше нагадують соціальну фантастику й антиутопію.
Фото: Nhia Moua / Unsplash
Жінка завдає CEO великої компанії десятків поранень, після чого намагається застрелитися. За хвилину в кріслі, до якого під’єднано безліч дротів, прокидається кілерка Тася Вос. Через нейролінк свідомість кілера таємної організації підселяють до свідомості людей з оточення впливових бізнесменів — їхніми руками вчиняють убивства, «виконавець» ліквідує себе, а до організації не ведуть жодні сліди.
Скриншот з фільму Possessor
Це сюжет «Поневолених» — ультражорстокого й водночас поетично красивого горору, що віддалено може нагадати «Чорне дзеркало» на стероїдах.
До того ж це сатира на неоліберальне суспільство. Вос працює на знос, не живе з сім’єю, бо через галюцинаторні епізоди ставить їх під небезпеку — а заради підвищення готова піти на надважку місію та змішати власні спогади з пам’яттю людей, у свідомість яких проникала.
Скриншот з фільму Possessor
Окрім психотичної кіномови, роботи Кроненберга вирізняються детально продуманими сюжетами й сетингами — настільки соціально заангажованими, що можуть нагадати «Лобстер» чи «Ікло» Йоргоса Лантімоса.
Фото: José Martín Ramírez Carrasco / Unsplash
У «Безмежному басейні» письменник Джеймс приїжджає в Лі Толка — тоталітарну країну-курорт, де туристам-багатіям заборонено виходити за межі готелю. Випадково збиваючи машиною фермера, Джеймс потрапляє до в’язниці, де на нього чекає смертна кара.
Відео: NEON / YouTube
Та правосуддя в Лі Толка вибіркове: якщо маєш гроші, з твого ДНК створять клона, який і піде на ешафот. Для голодних до екстремальних вражень багатіїв це стає новою розвагою, а заразом і карт-бланшем на безкарність.
Фото: Mikhail Pasynkov / Unsplash
У фільмах Кроненберга-молодшого, як і в романах Кафки, таємні організації чи тоталітарні уряди вигадують фантасмагоричні, несумісні з логікою механізми, аби маніпулювати суспільством. Абсурдність і перевертання з ніг на голову — стратегія оповідання режисера.
Не втрачайте зв’язок з реальністю й підтримуйте Заборону 💀