АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Режисер спецефектів, який залишається в тіні створених ним героїв.

Артексплейнер у сторіз
Іван Чернічкін
18 Жовтня 2023
«Подорожуючи підземним світом, вбивця зустрічає безліч істот, на яких нещадно полюють більші монстри», — це опис страшного постапокаліптичного світу, над створенням якого понад тридцять років працював режисер спецефектів Філ Тіппетт.
Фото: Liz Hafalia / The San Francisco Chronicle via Getty Images
Режисер зауважує, що в його творі немає вкладених ним сенсів. Глядач сам наповнює змістом історію, сам її трактує і сам робить висновки. Автор просто показує точку, від якої є можливість відштовхнутись.
Відео: IGN Movie Trailers / YouTube
В історії Тіппетта немає моралі чи якогось філософського висновку — він із доскональністю і педантичністю хірурга візуалізує страхи і реалії людського виду. Ті, де немає місця щасливій розв’язці, де, за Дарвіністським вченням, виживає тільки найсильніший, а смерть — це продовження харчового ланцюжка. І саме цим продовженням стане кожен з нас.
Фото: David Silverman / Getty Images
Блискавка покадрової анімації вдарила в нього у семирічному віці, коли юний Тіппетт побачив класику спецефектів Рея Гаррігаузена — фільм «Сьома подорож Синдбада». Після його перегляду, не розуміючи технології процесу, майбутній режисер почав створювати власні спецефекти, фільмуючи їх на 8-міліметрову камеру.
Фото: Peter Macdiarmid / Getty Images
Це захоплення привело його до створення персонажів оригінальних «Зоряних війн», «Парку Юрського періоду» і «Робокопа». У 1984 році Філ заснував власну студію спецефектів Tippett Studio, де протягом більш ніж двадцяти років створював химерну антиутопію «Божевільний Бог», яка стала найважливішою роботою режисера.
Постер мультфільму «Божевільний Бог»
У ній Тіппетт розкрився не тільки як майстер кіноспецефектів, інноватор екзоскелетів і ляльок-акторів, але і як наратор. Використовуючи всі свої знання, технічні навички й терпіння, Філ втілив у життя та розповів історію, яка вражає, лякає і захоплює одночасно.
Попри 30-річну роботу над мультфільмом та всесвітню відомість автора, гроші на випуск довелося збирати через краудфандингову платформу Kickstarter. З одного боку, це підтверджує відомість Тіппетта, а з іншого — показує артхаусність і андеграундність історії та підходу до її розповіді.
Постер мультфільму «Божевільний Бог»
Протягом своєї кар’єри Філ працював над створенням покрокової анімації та візуальних ефектів у понад двох десятках фільмів. Він отримав за свою роботу чимало нагород, серед яких шість «Оскарів» за найкращі візуальні ефекти. А торік його ім’я було занесено до зали слави музею Рея та Діани Гаррігаузенів.
Фото: Liz Hafalia / The San Francisco Chronicle via Getty Images
Джабба Гатт, Тиранозавр Рекс з «Парку Юрського періоду», «Робокоп» і ще сотні інших персонажів фільмів, яких більшість знає з дитинства, ожили на екранах завдяки таланту Тіппетта. Але сам майстер майже завжди залишався в тіні створених ним героїв.
Фото: Paul Chinn / The San Francisco Chronicle via Getty Images
Розвивайте свої таланти, не залишайтеся в тіні та підтримуйте Заборону