АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Болгарський письменник, який передбачив війну в Україні.

Артексплейнер у сторіз
Даниил Леховіцер
31 Травня 2023
З натяжкою можна сказати, що болгарський письменник Георгі Господинов передбачив вторгнення РФ в Україну. Відповідь на те, як і чому «з натяжкою» — у його романі «Часосховище» (Timeshelter).

Саме актуальність ідей роману минулого тижня здобула йому Букерівську премію — одну з найвідоміших літературних нагород.
Фото: Leonardo Cendamo / Getty Images
Герой роману Гаустін — відпрасований комунізмом і репресіями виходець з Болгарії — засновує госпіталь для людей з хворобою Альцгеймера. Дизайн кожного поверху закладу симулює певне десятиліття: хіповість 1970-х (не 1960-х, бо в соціалістичному блоці мода завжди запізнюється) чи балканський модерн 1940-х.
Фото: Ted West / Central Press / Getty Images
Пацієнти, які через Альцгеймера вважають себе маленькими дітьми чи юнаками, живуть в декораціях щасливих років минулого. Успіх клініки настільки вражає, що такі бункери пам’яті відкриваються по всій Європі. Скоро ідею викрадають політики — і цілі країни починають жити в минулому.
Фото: John Moeses Bauan / Unsplash
Оглядач The Guardian пише, що Господинов майстерно описує мілітаризацію історії авторитарними режимами, які бачать майбутнє в минулому — і нав’язують цю стратегію сусідам. На думку критика, ідеї Господинова дають відповіді й на причини архаїчного вторгнення РФ в Україну.
Фото: Dima Korotayev / Epsilon/Getty Images
В СРСР ходив анекдот про те, що «майбутнє Союзу — це його минуле, яке постійно змінюється». Господинов перетворює цю байку на абсурдистський філософський роман.
Фото: DIMITAR DILKOFF / AFP via Getty Images
Він пише про пострадянські країни, які не мають плану майбутнього, про всесвітню кризу футурологічних наративів загалом, «кінець історії» філософа Френсіса Фукуями та хонтологію — дисципліну, яка вивчає, чому культурні й політичні риси минулих епох, немов привиди, проявляються в сучасності. Та нарешті — чому сучасність зовсім не нагадує сучасність.
Ідеї та концепції Господинова можна б було назвати high concepts або highbrow — так говорять про складні й інтелектуально високочолі теми. Проте особливість прози болгарина — в її гуморі та простоті мови (що не заважає говорити про комплексні речі через призму гумористичної байки)
Фото: Wikipedia
Один з літкритиків назвав Господинова гумористом відчаю — це наводить певний міст між специфікою його балканської прози та українським читачем (і взагалі всіма, хто народився в посткомуністичних країнах та кому досі важко назвати себе частиною оновленої Європи).
Фото: Stefan Spassov / Unsplash
Ще один надзвичайно тепло прийнятий роман Господинова «Фізика смутку» (також дивіться однойменний мультфільм) — це сімейна сага в декораціях Східної Європи, де є місце кільком поколінням, кільком історичним травмам (приправленим гумором) і одному мінотавру.
Відео: NFB / YouTube
Менше думайте про минуле і більше — про майбутнє, та ставайте підписниками Заборони 📚