АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Популяризатор африканської культури, якого перевідкрила для світу Ріанна.

Артексплейнер у сторіз
Іван Чернічкін
26 Липня 2023
Понад 70 років активіст, фотограф та непоганий саксофоніст Кваме Брейтвейт документував і популяризував африканську культуру й натуральну красу чорношкірого населення США під слоганом Black is Beautiful («Чорне — це красиво»).

Та для широкого загалу він залишався невідомим аж до 2019 року, коли на його роботи натрапила співачка Ріанна. Вражена знімками, вона використала їх для рекламної кампанії власного бренду Fenty. За цим відбулася перша велика виставка Брейтвейта, а згодом вийшла монографія його світлин.
Фото: APORTA Shop
Кваме Брейтвейт народився 1938 року в родині емігрантів з Барбадосу. Свій рідний район у Нью-Йорку він з любовʼю називав «Народна Республіка Бруклін».

Майбутній фотограф добре навчався й на початку 1950-х був зарахований до престижної Школи промислового мистецтва (нині — Вища школа мистецтва та дизайну). Спочатку Брейтвейт думав займатися графічним дизайном, але після двох знайомств із фотографією змінив свою думку.
Колаж: Катерина Круглик / Заборона
Перше сталося 1955-го, коли 17-річний Кваме побачив у журналі Jet фотографії жорстоко вбитого двома білими чоловіками чорношкірого підлітка — мати хлопця погодилася їх опублікувати. А коли обурення людей перейшло в дії, він зрозумів, як фотографія може впливати на політичне життя країни.
Фото: Afro American Newspapers / Gado / Getty Images
Друге відбулося за рік: у прокуреному й напівтемному джазовому клубі Брейтвейт побачив чоловіка, який фотографував музикантів без спалаху.

«Я просто закохався в текстури, — сказав якось Брейтвейт, — у їхню легку зернистість».
Фото: Ed Feingersh / Pix / Michael Ochs Archives / Getty Images
1956 року разом зі старшим братом Еломбе Брейтвейт організував мистецький рух «Африканське джазове мистецьке товариство та студії» (АДМТС), що зосередився на джазі, фотографії, дизайні, танцях і панафриканській політиці. Однією з цілей об’єднання було перенести центр уваги джазової сцени назад у центр міста після її відходу до переважно білих клубів Нижнього Мангеттену.
Фото: ERIC SCHWAB/AFP via Getty Images
Брейтвейт не вигадав фразу «Чорне — це красиво»; він, Еломбе та їхні однодумці з АДМТС знайшли натхнення у вченні ямайського політика Маркуса Гарві, який зробив цю ідею наріжним каменем створеного ним масового панафриканського руху, що сягнув свого апогею у 1920-х роках. Брейтвейт узяв це гасло самоствердження й наділив його візуальною лексикою.
Фото: Universal History Archive / Getty Images
Під цим гаслом у своїй студії та на модних показах Кваме на кольорову плівку фіксував яскраву природну красу моделей, без відбілювання шкіри чи випрямлення волосся. Моделі на його світлинах часто з’являлися у власноруч розроблених нарядах та прикрасах, натхнених модою африканських центрів.

Він фотографував виступи Майлза Девіса, Телоніуса Монка та Боба Марлі, бій Мухаммеда Алі з Джорджем Форманом та навіть інавгурацію Нельсона Мандели.
Колаж: Катерина Круглик / Заборона
До середини 2010-х він продовжував фотографувати різноманіття людського досвіду. У баченні Кваме «Чорне — це красиво» ніколи не означало, що чорне — це тільки красиве. Герої його світлин дивляться з величністю, проте їхні очі говорять не про фантазію з міфічними чорними королями та королевами, а радше про важко зароблену мудрість.
Колаж: Катерина Круглик / Заборона
Кваме Брейтвейта не стало 1 квітня 2023 року. Його архів досі до кінця не досліджений, а його внесок у розвиток та популяризацію африканської культури ще не оцінений.
Але, за словами історикині Таніши К. Форд, зрозуміло одне: «Його знімки, ретельно вивірені для точного відображення моменту, робили чорне красивим для тих, хто жив у 1960-ті роки, і продовжують робити це для сучасного покоління, яке, можливо, тільки зараз відкриває для себе його творчість».
Будьте природними, поважайте гідність інших людей та підтримуйте Заборону 📷