АРТЕКСПЛЕЙНЕР
Відсторонений спостерігач, який знімає абсурдність та недосконалість навколишнього світу.

Артексплейнер у сторіз
Іван Чернічкін
30 Серпня 2023
Назар Фурик родом з Коломиї. Вірогідно, саме тому його творчість просякнута етнографічним містицизмом карпатського краю. Він часто звертається до тем, пов’язаних з традиціями Гуцульщини.
Фото: В'ячеслав Поляков
Проте фольклор та етнографія — не єдиний фокус фотографа: він уміло створює абстрактні світи та з педантичністю антрополога досліджує навколишню реальність, візуалізуючи її безглуздість та недосконалість.
Фото: Назар Фурик
Однією з перших видимих робіт фотографа стала серія «Випускний альбом» — чорно-біла історія про дорослішання, друзів і рідну Коломию. Ця робота Назара нагадує класичну історію американського фотографа та режисера Ларрі Кларка «Талса», присвячену темі наркотиків, любові та дорослішання в американській глибинці.
Фото:: Назар Фурик
Фотограф досліджує себе і світ навколо за допомогою речей, з яких цей світ складається. Він створює абстрактні натюрморти з банальних предметів: дитячі іграшки, квіти, дешеві сосиски з АТБ, баскетбольні м’ячі, будівельне сміття та накладні нігті створюють ірраціональний світ, що існує поза законами здорового глузду.
Фото: Назар Фурик
Це і світлини структурованого хаосу міського пейзажу, безглузда блокова забудова та занедбані міські нетрі. Вони розповідають про існування мегаполіса, який, наче жувальна гумка, змішавшись з брудом, піском і сіллю, прилипає до підошов своїх мешканців.
Фото: Назар Фурик
На відміну від урбаністичних пейзажів, Фурик дуже спокійно і меланхолійно працює з природним пейзажем. Саме через природу розкривається інтимна сторона фотографа. В ній хаос відступає на задній план, а на перший виходить медитативне споглядання за колиханням трави, рухом хмар і відблисками сонця на чорній гладі ріки.
Фото: Назар Фурик
Але все ж таки найсильніша та найцікавіша частина творчості Фурика — це його вміння спостерігати за людьми. Саме люди, їхня поведінка, соціальні звички та вподобання завжди були у фокусі досліджень Назара.
Перебуваючи в самому центрі подій, Фурик стає ніби відстороненим спостерігачем. Він вивчає події та людей навколо себе за допомогою фотографії, візуалізуючи те, ким ми є зараз і куди рухаємось.
Учасники військових парадів і маршів жінок, прихильники радикальних рухів і представники ЛГБТ+ спільноти, люди похилого віку та прогресивна молодь — усі вони сплетені в єдиний клубок інтересів Назара.
Фото: Назар Фурик
Фотографії Фурика — це суміш хаосу, структурованого простору, абстракцій, попкультурних тенденцій і людських пороків. Це босхівський корабель дурнів, на якому ми всі летимо у прірву, фіксуючи кожну секунду, що наближає неминучу смерть.

Але ніхто не рятується — ми просто продовжуємо викладати хронометраж власного розпаду у соцмережі.
Фото: Назар Фурик
Не губіться в навколишньому хаосі та підтримуйте Заборону 📸