СТОРІЗ

Фото: SERGEI SUPINSKY / AFP via Getty Images

Іван Чернічкін

Малий чи великий?

Конфлікт інтересів і сотні мемів про великий герб України

26 Липня 2021
Фото: Hennadii Minchenko / Ukrinform / Barcroft Media via Getty Images

30 вересня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову про проведення конкурсу на ескіз великого державного герба України. Співголовами оргкомітету стали міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко та міністр юстиції Денис Малюська.

Фото: Андрій Агеїв / УНІАН

Кабмін виділив усього місяць на проведення конкурсу — підсумки оргкомітет підбивав 1 грудня. За результатами конкурсу переможець отримував 100 тисяч гривень за перше місце, 50 тисяч за друге і 30 тисяч — за третє.

Фото: Andriy Greczylo / Facebook

Журі конкурсу складалося з дев’яти фахівців: доктори та кандидати юридичних, історичних наук, мистецтвознавці, члени Українського геральдичного товариства. Очолював журі співавтор малого герба України Андрій Гречило.

На конкурс надійшло 125 робіт, ще 13 прислали вже після встановленого терміну. Врешті-решт журі розглянуло 112 робіт.

Фото: MKIP.GOV.UA

«Надійшло багато дитячих робіт. Похвально, що діти до цього залучені, але це мав бути професійний конкурс, тож шансів перемогти в таких робіт не було. Відпали проєкти, які не відповідали вимогам 20 статті Конституції — де не було тризуба або козака», — розповідав у інтерв'ю Hromadske.ua Андрій Гречило.

Фото: Ovsyannikova Yulia / Ukrinform / Barcroft Media via Getty Images

Але все найцікавіше почалося після оголошення ескізів-переможців. Їх виявилося всього два: друге місце журі так і не змогло обрати.

Фото: Pavlo Bagmut / Ukrinform / Barcroft Media via Getty Images

Після оголошення переможців депутат від «Європейської солідарності» і колишній керівник Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович запустив у соцмережах флешмоб з протидії прийняттю великого герба.

«Ми б’ємо на сполох і закликаємо об’єднати зусилля, щоби відвернути загрозу знецінення державного герба України — Тризуба — через його заміну недолугим «великим гербом», — закликав він на своїй сторінці у фейсбуці.

Цей заклик підтримали письменники Оксана Забужко, Юрій Винничук, Ірма Вітовська-Ванца, Тарас Чубай, Андрій Любка та багато інших. Сам допис на сьогодні має понад 1700 поширень.

А от ультраправе угруповання «Традиція і порядок» підтримало ідею великого герба і закликало своїх прихильників використати нову рамку профілю у фейсбуці. Втім, вони використали в ній не ескіз-переможець, а затверджений у 2009 році проєкт великого герба.

Крім заполітизованості дискусії говорять про те, що багатокомпонентність великого герба України може свідчити не про її єдність, а про федералізацію. А це ж нібито наратив, що походить із Росії. Деякі «експерти» побачили в конкурсі й корупційну складову.

Переможець конкурсу Олексій Кохан — давній друг голови журі конкурсу і співавтор малого Державного герба, яким Україна користується зараз.

Фото: Іван Чернічкін

У коментарі Забороні графічний дизайнер рекламної агенції Banda Іван Симоновський зазначив, що має сумніви щодо корумпованості конкурсу. Оскільки українська спільнота геральдистів дуже мала, всі один одного знають і працювали разом.

Фото: Wikimedia

Для команди президента Володимира Зеленського прийняття великого герба — це ще одна нагода записати своє ім’я в новітню історію України. Але не варто забувати про те, що дуже багато держав використовують лише один герб — і їм норм!