СТОРІЗ
У Варшаві пройшов найбільший за історію країни мітинг проти заборони абортів.

Заборона провела день із протестувальниками
Ірина Олійник
6 Жовтня 2023
Фото: Якуб Восік / Заборона
1 жовтня у Варшаві відбувся «Марш мільйонів сердець», у якому взяли участь понад мільйон людей. Причина — заборона на хірургичні та неасистийовані фармааборти.
Фото: Якуб Восік / Заборона
Закон про їх заборону ініціювала партія «Право і Справедливість» (PIS), і репресії тільки посилюються: польска Прокуратура застосовує тести, які визначають, чи робила жінка медикаментозний аборт — що, ймовірно, криміналізує велику кількість громадянок.
Фото: Якуб Восік / Заборона
Щоб відвідати мітинг, редакторка Заборони Ірина Олійник відправилась в Польщу. Ось що вона побачила.
Центральні вулиці Варшави перекрито. Орієнтовно об 11:00 люди поспіхом прямують до Маршалковської вулиці поблизу Палацу культури та науки. Учасники тримають у руках таблички з написом «Stop PiS» і портрет лідера провладної партії Ярослава Качинського. Під його фото — напис «Game over».
Фото: Якуб Восік / Заборона
Підрахувати приблизну кількість мітингувальників — марна справа; вони оточують мене з усіх боків. Щоби побачити весь натовп, ми підіймаємося на оглядовий майданчик 30-го поверху Палацу культури та науки. Мітингувальники нагадують різнобарвну лавину чи потік — як я дізналася пізніше, до маршу долучилося понад мільйон людей.
Фото: Якуб Восік / Заборона
Я підходжу знайомитися з дівчиною з блакитними очима, яка тримає польський прапор. На її одязі зліва видніється символ маршу — червоно-біле серце. Це Олександра. Вона вважає, що втручання політиків-чоловіків у жіночу матку — це не просто репресивна репродуктивна політика, це антидемократія.
Олександра. Фото: Якуб Восік / Заборона
Жорстка репродуктивна політика Польщі — поодинока й більш ніж дивно виглядає посеред Європи; вона настільки рудиментарна та опресивна, що Польщу порівнюють із Галаадом — фіктивною країною з антиутопії Маргарет Етвуд «Розповідь служниці», у якій релігійні фундаменталісти контролюють тіла, фертильність та репродуктивність жінок.
Фото: Якуб Восік / Заборона
Ця паралель напрошується сама собою і навіть стала частиною реальності: після затвердження закону протестувальниці в червоних костюмах служниць провели мітинги за декриміналізацію абортів у церквах великих міст Польщі.
Ілюстрація: Марія Петрова / Заборона
Польща є єдиною європейською країною, яка регресує з точки зору гуманітарної безпеки жінок і доступності контрацептивів — остання знизилася до 35,1% впродовж 2020 року. За рік до цього, у 2019-му, в Польщі було зроблено всього тисячу легальних абортів, тоді як близько 80–120 тисяч жінок вимушені виїжджати в інші країні ЄС, щоби провести процедуру.
Олександра розповідає мені, що згідно з польським законодавством, у Польщі не заборонено приймати таблетки для переривання вагітності — але тільки якщо ви можете придбати медикаменти легально.
Ілюстрація: Марія Петрова / Заборона
Протизаплідні препарати призначають виключно для несамостійного використання в присутності медперсоналу. Це підвищує ймовірність небажаної вагітності — медикаменти ефективні лише перші 72 години з моменту запліднення, тому Сейм Польщі, імовірно, ускладнює жінкам доступ до протизаплідних та лікарів, які також не завжди мають вільне вікно для пацієнтки в ці критично важливі три доби.
Неподалік ми зустрічаємо Мирославу зі Львівщини. «Заборона абортів зводить цю сферу в підпілля. Є громадські організації, які допомагають жінкам розв’язувати ці питання, і багато польських та українських жінок цим користуються. Але, на жаль, трапляються випадки, коли жінки, боячись звернутися до лікарні, можуть завдати шкоди своєму здоров’ю і навіть створити загрозу життю».
Мирослава з чоловіком під час мітингу у Варшаві, 1 жовтня 2023 року. Фото: Якуб Восік / Заборона
За день після маршу я зв’язуюся з Анастасією Подорожньою, засновницею організації «Мартинка», що допомагає українкам та полькам отримати необхідні препарати для переривання вагітності.
Анастасія Подорожня. Фото: BARTOSZ SIEDLIK / AFP via Getty Images
Подорожня каже під час нашої розмови, що 99% абортів у Польщі жінки роблять за допомогою таблеток. Перервати вагітність у лікарні майже неможливо, оскільки лікарі мають право відмовити навіть зґвалтованій жінці з релігійних переконань.
Фото: Якуб Восік / Заборона
Як і інші опресивні політики, антиабортний механізм розвивається. У вересні стало відомо, що польські вчені з Вроцлава розробили методику, яка встановлює, чи робила жінка медикаментозний аборт.
Ілюстрація: Марія Петрова / Заборона
Завдяки аналізу крові тест може відстежити речовини перепарату — міфепристон та мізопростол. Прокуратура вже почала використовувати тести. Можна припустити, що більший сегмент жінок понесе кримінальну відповідальність.
Фото: Якуб Восік / Заборона
Проте Подорожня закликають не боятися перевірок: «Коли жінка за допомогою препаратів самостійно перериває вагітність, а правоохоронні органи проведуть тест і знайдуть абортні речовини, то притягнути її до кримінальної відповідальності вони не можуть. Це не більше ніж моральний тиск, оскільки самостійний аборт без допомоги інших людей не вважається в Польщі злочином».
У «Мартинці» наголошують: якщо особа самостійно замовляє препарати з-за кордону, правоохоронні органи ніяк не можуть притягнути її до кримінальної відповідальності. Нелегальною вважається асистована допомога з проведення аборту.
Фото: OLIVIER DOULIERY / AFP via Getty Images
«До допомоги в проведенні аборту можуть зарахувати різні випадки, — каже Анастасія. — Наприклад, мама, яка відвозить на машині свою доньку в іншу країну ЄС для проведення аборту, може дістати до трьох років позбавлення волі за статтею “Допомога з абортом”. Правоохоронці також можуть затримати партнера, який дає жінці гроші, щоб та замовила таблетки».
На думку Подорожньої, влада може «закрутити гайки» ще сильніше. Зокрема, забороняти громадським організаціям та волонтерам поширювати інформацію, яким чином жінки можуть отримати препарати для переривання вагітності.
Фото: Sean Gallup / Getty Images
Як зазначають Подорожня, розробка Вроцлавського університету аналізу є лише спробою контролювати вагітних та погрожувати криміналізацією. При цьому не можна з упевненістю сказати, що криміналізація не стане реальністю.
Фото: Jaap Arriens / NurPhoto via Getty Images
Пам’ятайте, що вашим тілом володієте тільки ви, а ще підтримуйте Заборону ✊