Іван Чернічкін
Це соціальна ініціатива, яка застерігає від зростаючого популізму, ксенофобії та дискримінації в широкому її розумінні.
Платформа заснована в 2019 році, але збирає фотографії з протестів починаючи з 2016 року. Наприкінці 2015 року, на виборах до польського сейму перемогли партії з правими і консервативними поглядами, що спричинило за собою хвилю протестів по всій країні.
"— Я подумав, це буде гарна ідея, зібрати всі ці фотографії, які зроблені не для інституційного, комерційного або медійного використання в одному місці. "
"—Створити платформу, де будуть зібрані не прес фотографії, а в якомусь сенсі, цивільні фотографії ", — розповідає один з ініціаторів АПП Рафал Мілах.
Рафал пояснює, що всі фотографії архіву зроблені не за завданням від медіа, або інших організацій. Їх передають в архів безоплатно.
Зараз наповненням АПП займається 15 фотографів з семи міст Польщі. Це не тільки професійні фотографи, а й активісти, вчителі, соціологи. А вік учасників ініціативи — від 28 до 70 років.
Що дозволяє задокументувати протестний рух з абсолютно різних точок зору.
Йоанна Мусал приєдналася до архіву близько півроку тому, хоча як активістка ЛГБТ руху, фотографує протести в Кракові не менше чотирьох років.
"— Я просто хотіла поширити їх [фотографії], щоб показати людям що тут відбувається. І я просто відправила повідомлення на сторінку АПП в інстаграмі”, — згадує Йоанна.
Основні теми, які документують фотографи — це протести, пов'язані з темами забруднення навколишнього середовища, гей-спільноти, прав жінок та антиурядові протести.
Але також в архіві представлені матеріали пов'язані з ультраправими протестами і відродженням радикальних настроїв в Польщі.
"— Це досить проблематично, так як ми не хочемо бути платформою для такої ідеології і не хочемо створювати видимість для них [в медіа]. Але ми все ж фотографуємо такі події, щоб попередити, що ця ідеологія присутня на вулицях Польщі", — розповідає Мілах.
Порівнюючи сьогоднішні протести на підтримку прав жінок на аборти з протестами, які відбувалися кілька років тому, Йоанна і Рафал говорять про те, що більш радикальні обмеження в польському законодавстві вимагають більш радикальної відповіді від суспільства.
Змінилися не лише масштаби, чисельність, тривалість і мова протестів. Основна відмінність — вік учасників. Молодь не тільки змінила стратегію і тактику протестів, але й стала їх основною рушійною силою.
Такого не було навіть під час попередньої загальнонаціональної акції протесту проти заборони абортів, яка пройшла в жовтні 2016 року і увійшла в нову історію Польщі як "Czarny Poniedziałek" ( "Чорний понеділок").
Масовість і масштабність сьогоднішніх протестів в Польщі, також пов'язана з пандемією COVID-19. За час карантину люди втратили контроль над власним життям, і протест — це можливість повернути контроль над тим, що відбувається.
Єдину фінансову підтримку АПП отримує від міської адміністрації мерії Варшави. Вона дає їм невеликий грант і, як і частина інших міських адміністрацій, знаходиться в опозиції до уряду.
Важко уявити, щоб міністерство культури Польщі підтримало проект. "— У про урядових чиновників було багато проблем з цим. Вони хотіли скасувати фінансування. Але не змогли цього зробити", — згадує ініціатор архіву Рафал Мілах.
Колекція, яка зібрана командою АПП, має стати частиною суспільного надбання. Але зараз через пандемію і карантин може існувати тільки як інтернет платформа.
Але і ця присутність дозволяє архіву доносити до великої кількості людей інформацію про протести в Польщі. І акцентувати увагу глядачів на складних проблемах пов'язаних з дискримінацією, ксенофобією і утиском прав жінок.
Ставтеся один до одного з зромумінням і ставайте патронами Заборони