MARIUPOL, UKRAINE - MAY 22:  Smoke rises from the IIyich Iron and Steel Works on May 22, 2014 in Mariupol, Ukraine. Owner of the plant and richest man in Ukraine Rinal Akhmetov has come out against pro-Russian separatists in eastern Ukraine ahead of Sunday's presidential election. (Photo by John Moore/Getty Images)

Фото: John Moore / Getty Images

Альона Вишницька

Топ-5 найбільш забруднених міст України.

Заборона розповідає, які й чому

1 Березня 2021
Aeiral view of Dnipro City in Ukrain

За даними мережі спостережень Національної гідрометслужби України, найбільш забрудненим у 2020 році було повітря в Маріуполі, Кам’янському, Одесі, Дніпрі та Кривому Розі.

Фото: Posnov

Заборона розповідає про топ-5 міст в Україні з найвищим рівнем забруднення повітря та пояснює, що на це впливає.

Рівень забрудненості вираховують за тим, наскільки підвищена концентрація забруднювальних речовин у повітрі. Так, у 25 містах зафіксували перевищені показники з діоксиду азоту, у багатьох — з формальдегіду, аміаку, оксиду азоту, фенолу, оксиду вуглецю та інших речовин.

Відео: Artur Sapielnikov / youtube

Ці речовини викидають забруднювачі — великі металургійні, хімічні, паливно-енергетичні, нафтохімічні підприємства. Рейтинг таких підприємств щороку складає Міністерство енергетики та захисту довкілля.

Фото: Dmytro Smolyenko / Barcroft Media via Getty Images

Із 20 об’єктів, які викидають найбільше шкідливих речовин у повітря, 7 розташовані в Дніпропетровській області, 5 — у Донецькій, 2 — у Запорізькій.

Фото: kolderal

Лідером роками залишається Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча, а до першої десятки входять підприємства ДТЕК, зокрема Курахівська ТЕС, Павлоградвугілля та інші.

Фото: John Moore / Getty Images

Фото: PHILIPPE DESMAZES / AFP via Getty Images

У Маріуполі, крім меткомбінату Ілліча, шкідливі речовини активно викидають також Азовсталь та коксохімічний завод.

Два з перших п’яти міст у рейтингу розташовані в Дніпропетровській області. У Кам’янському, наприклад, експерти фіксують не тільки високі концентрації окремих речовин, а й наголошують на тому, що це суміш великої кількості різних токсичних елементів. Так, у повітрі там фіксують одночасно формальдегід, фенол, аміак, пил, чадний газ та інші речовини.

В Одесі найбільшим забруднювачем довкілля залишається порт. Там досі використовують технології 60-х років для перевалки сипучих вантажів, пише Дзеркало тижня, і це безпосередньо впливає на повітря.

Фото: Vincent Mundy / Bloomberg via Getty Images

Погана якість повітря призводить до низки захворювань органів дихання, зокрема бронхітів та астми, а також посилює хвороби серця. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме через забруднене повітря щороку у світі помирає 7 мільйонів людей.

Фото: Kevin Frayer / Getty Images

Від хвороб дихальних шляхів українці страждають частіше, ніж від інших, пише НВ. Так, за рік Держстат фіксує приблизно 12 мільйонів випадків, і ця цифра зростає.

Фото: Image Source

Попри те, що Київ у порівнянні з промисловими містами вважається менш забрудненим, він періодично потрапляє у трійку лідерів світових рейтингів. У квітні 2020 року Київ кілька днів поспіль очолював рейтинг міст на порталі IQAir, який відстежує якість повітря в понад семи тисячах міст світу. Тоді в Житомирській області та в зоні відчуження біля ЧАЕС горіли ліси, а в столиці фіксували пилові бурі.

Фото: VOLODYMYR SHUVAYEV / AFP via Getty Images