Відео: youtube / Fusion Medical Animation

Іван Чернічкін

Пандемія глобальна, але чи глобальна вакцинація?

Заборона розповідає, як йде вакцинація проти COVID-19 у світі й чого чекати українцям

СТОРІЗ

19 Лютого 2021

31 грудня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я схвалила до використання першу вакцину проти нової коронавірусної інфекції SARS-CoV–2 — BNT162b2. Її розробили три фармакологічні компанії — німецька BioNTech, китайська Fosum Pharma і американська Pfizer.

Фото: Scott Olson / Getty Images

Зараз дозволено застосовувати дев’ять вакцин проти COVID-19. Станом на початок лютого 2021 року 69 вакцин перебувають на стадії клінічних досліджень і приблизно 180 — на стадії доклінічних досліджень.

Фото: JEFF PACHOUD / AFP via Getty Images

Заборона розповідає, як йде вакцинація від COVID-19 у світі, чому багаті країни купують утричі більше вакцин, ніж їм потрібно, і чого чекати українцям у такій ситуації.

За даними Our World in Data, зараз на планеті вакциновано 188 мільйонів 350 тисяч осіб. Це трохи більше двох відсотків від усього населення планети.

Фото: VGL / amanaimagesRF

На Гібралтарі і в Ізраїлі кількість вакцин на сто осіб населення становить 77 і 76 відповідно. Але населення Гібралтару за даними Світового банку — це всього 33 тисячі 701 особа, а в Ізраїлі проживає понад 9 мільйонів людей

Фото: Leon Neal / Getty Images

Ізраїль став лідером за кількістю вакцинованого населення не лише завдяки спеціальній угоді із компанією Pfizer. Прем’єр-міністр країни Беньямін Нетаньягу називає це «міжнародною моделлю швидкої вакцинації цілої країни».

Фото: MARC ISRAEL SELLEM / POOL / AFP via Getty Images

В Ізраїлі вже вакцинували 72–83% населення старше 60 років, а також ввели спеціальні заходи для активізації вакцинації людей старше 16 років. Наприклад, запустили кампанію, яка розвіює міфи навколо вакцинації, і ввели «зелені паспорти». З таким паспортом з 21 лютого можна буде відвідувати спортивні зали, басейни, готелі й культурні установи.

Крім того, «зелений паспорт» дасть можливість без карантину поїхати в Грецію й на Кіпр — вони вже підписали з Ізраїлем відповідну угоду.

Фото: Laszlo Szirtesi / Getty Images

Великобританія почала масову вакцинацію населення ще в грудні 2020-го. Але справи там ідуть не так райдужно.

Фото: Geoff Caddick – WPA Pool / Getty Images

У тому ж грудні в Лондоні, а також на сході й південному сході Великобританії став домінувати новий «британський штам COVID-19». А на початку лютого виявили перші випадки зараження вірусом із двома мутаціями — британською B.1.1.7 і південноафриканською 501Y.V2

Фото: Christopher Furlong / Getty Images
Фото: OLI SCARFF / AFP via Getty Images

Ці мутації більш заразні й небезпечні для людей молодше 20 років. Також вони можуть нейтралізувати антитіла, які утворилися в тих, хто перехворів або отримав щеплення від вірусу.

На цей час у Британії щеплено понад 90% людей старше 70 років, а до середини квітня мають бути вакциновані всі охочі жителі країни віком старше 50 років. Але число пацієнтів з COVID-19 в британських клініках усе ще вище, ніж під час першої хвилі пандемії навесні 2020-го.

У Європі лідером за кількістю вакцинованого населення на сто осіб стала Сербія. Її успіх частково пов’язаний зі швидким розгортанням програми вакцинації, а також із війною між Китаєм і Росією за вплив у Східній Європі.

Фото: Oliver Bunic / Bloomberg via Getty Images

Жителям Сербії пропонують вакцинуватися однією з трьох вакцин: Pfizer, SputnikV або SinoPharm. Більшість жителів отримують китайську вакцину від SinoPharm.

Фото: OLIVER BUNIC / AFP via Getty Images

Також вакцину від китайського виробника широко використовують в ОАЕ: на неї припадає понад 80% всіх доз, які отримують жителі країни прямо зараз.

Розпочато будівництво виробничого цеху SinoPharm в Еміратах.

Фото: Karwai Tang / Getty Images

У Євросоюзі всього щеплено приблизно 23,5 мільйона осіб. Ринок ЄС зазнає труднощів із постачею вакцини, через що починаються розмови про заборону експорту вакцин за кордон.

Фото: ZOLTAN MATHE / MTI / AFP via Getty Images

Лідерами за кількістю щепленого населення на сто жителів країни в ЄС стали Данія й Литва, а серед великих держав — Іспанія, Польща та Італія.

Головні виробники вакцин у світі — Китай і Індія. Але це не означає, що населення цих країн буде вакциновано раніше за інших.

Фото: NELSON ALMEIDA / AFP via Getty Images

Дослідження Economist Intelligence Unit показує, що обидві країни не зможуть вакцинувати достатню кількість населення до кінця 2021 року. Це пов’язано з великою кількістю населення Індії й Китаю, а також із нестачею медичних працівників.

Фото: MANJUNATH KIRAN / AFP via Getty Images

У Перу через «таємну вакцинацію» розгорівся політичний скандал. Колишня міністерка закордонних справ Перу Елізабет Астет Родрігес і колишній президент Мартін Віскарра таємно зробили собі щеплення від коронавірусу ще до початку офіційної вакцинації. Також довелося покинути свій пост міністерки охорони здоров’я Перу Пілар Массетті.

Фото: ERNESTO BENAVIDES / AFP via Getty Images

Колишній президент Мартін Віскарра заявляв, що зробив щеплення в рамках клінічних випробувань китайської вакцини компанії SinoPHarm. Згодом університет у Лімі, відповідальний за проведення випробувань, цю інформацію спростував.

Фото: ERNESTO BENAVIDES / AFP via Getty Images

В Україні старт вакцинації запланували на 15 лютого, але через бюрократичну тяганину вакцина в країну так і не прибула.

«Маємо ще підписати додаткові угоди між СOVAX і Pfizer, а також між Pfizer і Україною, щоби подати вакцину на реєстрацію в країні», — пояснив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Але все ж на цьому тижні Україна сподівається отримати 1 мільйон доз вакцини від AstraZeneca, придбаний державним коштом. До червня 2021 року Україна має отримувати по мільйону доз вакцини щомісяця, а з червня — по 2 мільйони на місяць.

Фото: Wagner Meier / Getty Images

Вакцинація може початися вже через тиждень після отримання вакцини. Першими будуть щеплені медики, що працюють з COVID-19, і мобільні бригади, які проводять вакцинацію. А з 1 березня на вакцинацію зможуть записатися всі охочі. Вона буде безкоштовною.

Фото: ANDREJ ISAKOVIC / AFP via Getty Images

Громадяни віком від 18 до 59 років будуть потрапляти до списку очікування, а людей старше 60 років запишуть на певну дату й час. «Вакцина, яку закуплять за державні кошти, розподілятиметься між різними групами, і вибрати, чим вакцинуватися, люди не зможуть», — заявив Ляшко.

Фото: Hennadii Minchenko / Ukrinform / Barcroft Media via Getty Images

Записатися можна буде на спеціальному сайті з кінця лютого. Також це можна буде зробити через свого сімейного лікаря або гарячу лінію МОЗ за номером 0800 60 20 19.

Фото: SERGEI SUPINSKY / AFP via Getty Images
ВСЕ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ
ВСЕ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ

Нагадуємо, що за весь період пандемії в Україні було виявлено 1 мільйон 293 тисячі 672 випадки зараження коронавірусною інфекцією. Від неї загинуло 24 тисячі 972 осіби.