СТОРІЗ

Фото: Getty Images

Поліна Вернигор

Пішоходи на колесах: як у світі регулюють рух електросамокатів та що в цьому напрямку робить Україна

5 Липня 2021

Офіційної статистики травмування внаслідок необережного водіння або наїзду електросамоката на пішохода сьогодні не існує. Але дедалі частіше в ЗМІ з’являються повідомлення про аварії за участі електросамокатів. Заборона розповідає, наскільки безпечний цей транспорт та як він регулюється в Україні та світі.

Фото: Сергій Чузавков / УНІАН

У 2017 році американська компанія Bird першою у світі почала надавати послуги з оренди електросамокатів. Новинка мала чималий попит, адже з розвитком ринку прокату електросамокатів мільйони людей у всьому світі знайшли, по-перше, дешевий та ефективний спосіб пересування, а по-друге — новий вид розваг.

Фото: Mario Tama / Getty Images

У масового використання електросамокатів багато переваг: зниження навантаження на громадський транспорт, відносна екологічність та низькі витрати на обслуговування. Однак водночас багато й недоліків: ймовірні аварійні ситуації на дорогах, небезпека для пішоходів та стихійні паркування.

Фото: Jakob Owens / Unsplash

Коли в США почали активно користуватися електросамокатами, підвищився й рівень травм серед пішоходів. Здебільшого це ставалося через неуважних водіїв, які наїжджали на перехожих, або через те, що самокати залишали у невдалих місцях.

Фото: УНІАН

Водночас у жодній країні досі не встановлено, хто саме має відповідати, наприклад, якщо травма сталася через залишений абиде електросамокат: користувач чи компанія, яка надала його в оренду.

Відео: Yurykunja / YouTube

Однак, хоча їзда тротуаром часто закінчується травмами для самого водія та перехожих, на проїжджій частині у разі аварій наслідки можуть бути набагато важчими. Зіткнення автомобіля з електросамокатником в більшості випадків закінчиться смертю останнього.

У США від 2018 року загинули близько 30 користувачів електросамокатів — більшість із них від зіткнення з автомобілем. Дослідники підрахували, що зі 100 тисяч поїздок електросамокатом щонайменше 20 завершуються травмами.

Фото: David Paul Morris / Bloomberg via Getty Images

У світі намагаються регулювати рух електросамокатів. У США 10 штатів не дозволяють самокатникам пересуватися тротуаром. Ще два штати — Пенсильванія та Делавер — взагалі заборонили самокатам їздити в громадських місцях.

Фото: OLIVIER MORIN / AFP via Getty Images

У деяких країнах Європи для електросамокатів вводять обмеження на швидкість до 15-25 км/год. Зазвичай це одна з умов сертифікації такого товару, тому виробники закладають обмеження в програмне забезпечення.

У Японії електросамокати тільки набирають популярності. Спочатку уряд запропонував ввести обов’язкові шоломи для користувачів та номерні знаки для кожного самокату, потім електросамокати хотіли прирівняти до малолітражних автомобілів і зобов’язати водіїв мати спеціальні права. Поки що остаточної відповіді на питання про регулювання самокатів в країні не знайшли, однак їм уже заборонили їздити тротуаром.

Відео: Типовий Львів / Telegram

В Україні рух електросамокатів ніяк не регулюється: у правилах дорожнього руху просто немає такого визначення, а отже, «пішоходи на колесах» фактично не є учасниками руху. Суд, який розглядав ДТП за участі електросамокатників, прирівнював їх або до велосипедистів, або до пішоходів.

Фото: Сергій Чузавков / УНІАН

Точної статистики травм від електросамокатів в Україні теж немає. Але згідно з повідомленнями на сайті Київської міськради, у столиці за останні два роки офіційно зафіксували 8 ДТП, у яких постраждали водії електросамокатів. Однак йдеться саме про наїзди автомобілів на самокатників. Скільки людей постраждали внаслідок зіткнень на тротуарах — невідомо.

Фото: Anatolii Siryk / Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

24 червня компанії, які здають електросамокати в оренду в Києві, підписали меморандум із Київською міською держадміністрацією. Тепер підписанти мусять обмежити швидкість електросамокатів до 20 км/год зі зниженням до 14 км/год у парках, скверах та на пішохідних вулицях, встановити ідентифікаційний номер на кожен самокат та виділити заборонені для паркування зони.

У Львові влада також узялася за електросамокатників — там їх прирівнюють до велосипедистів, тому їздити їм можна тільки на велодоріжках або на узбіччі проїжджої частини. При міськраді створили робочу групу — вона напрацьовує ідеї, які потім затвердять на рівні міста. Планують визначити конкретні зони паркування та заборонити неповнолітнім орендувати транспорт. Однак хто саме контролюватиме це — поки що не вирішили.

Фото: Ігор Гора

В Одесі так само офіційно жодних правил для електросамокатників не уклали. Але 24 травня патрульна поліція та Муніципальна варта вигнали водіїв електросамокатів із Траси здоров’я — популярного місця відпочинку в Одесі, де є велодоріжка. Напередодні там зіткнулися два самокатники, один із них сильно травмував голову.

Зараз у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт, який має врегулювати керування електротранспортом. Якщо його ухвалять, водіям електросамокатів можна буде рухатися тільки велодоріжками або краєм проїжджої частини. Також їм заборонять їздити напідпитку, користуватися телефоном під час поїздки та зобов’яжуть вмикати ліхтарик або фару в темний час доби.