Ганна Беловольченко

Колаж: Сніжана Хромець / Заборона

Реклама й ностальгія.

Чому нам подобаються старі ролики з ТБ, які колись дратували

СТОРІЗ

12 Лютого 2021

«Ви все ще кип’ятите? Тоді ми йдемо до вас!». Яйце, шкаралупа якого лишалася міцною в «кислому розчині» завдяки пасті Blend-A-Med. Чи побажання «заряджати мізки» від напористого голосу в телевізорі.
Кадри і фрази з реклами 90-х і 2000-х досі пам’ятають мільйони людей.

Колаж: Сніжана Хромець / Заборона

Раніше рекламісти були кимось на кшталт рок-н-рольщиків. Якщо бренд був готовий ризикувати, то отримував рекламний ролик, який наспівували не гірше за хіти на стику XX і XXI століть.

Фото: track5

Заборона розповідає, чому люди з теплом згадують рекламу кінця 90-х, яка колись надокучала й заважала дивитися улюблені фільми чи шоу. А ще — чим нинішня реклама поступається тій, за якою ми ностальгуємо.

Фото: track5

Наприкінці 90-х і початку 2000-х рекламний ринок України розширювався і змінювався. У рекламних компаній з’явилися бюджети і вони почали експериментувати.

Відео: youtube / Igor

Початок 2000-х став періодом, коли на рекламному ринку був свого роду рок-н-рол, каже креативний директор рекламного агентства AGAMA Communications Кирило Чічкан.

«Була прикольна двіжуха: цілі команди рекламістів змагалися між собою за те, чия робота наробить більше галасу. У нас не було заборон, не було правил. Автори шукали свій шлях. Нам давали змогу похуліганити», — каже Чічкан.

Хіти були і в російській рекламі, і в українській, зауважує Чічкан. Але російська «була більше на кухні, нудна й пафосна», хоча в тамтешніх рекламістів і були більші бюджети.

Фото: KENZO TRIBOUILLARD / AFP via Getty Images

«Ми тоді знімали історії за класикою. Якщо прибрати рекламний заклик, то людина бачить мініфільм на хвилину. Він побудований за канонами кінематографії: є історія, катарсис, конфлікт. Історії зараз взагалі рідко знімають, бо не зайде. А в 2000-х таке добре спрацьовувало», — каже Чічкан.

Фото: Іван Чернічкін / Заборона

До зйомок ролику готувалися два тижні: писали сценарій, шукали акторів, підбирали локацію. А знімали все за день і на плівку. Помітну частину майданчика займав магнітофон VHS. Щоби переглянути відзняті кадри, доводилося перемотувати плівку. Це займало до 10% всього часу зйомок.

Відео: youtube / ravecomua

Найбільше між собою в креативності й за увагу глядача змагалися оператори мобільного зв’язку

«Київстар», UMC — у них було більше грошей, ніж в інших бізнесів, вони бачили хардкорні кейси з-за кордону. А оскільки треба було набивати базу людей і підключень, доводилося експериментувати. Мобільні оператори 2000-х — золота жила з точки зору креативу», — вважає Чічкан.

А найжахливіша реклама була у виробників ліків. Компанії вважали і вважають, що їхня аудиторія — люди віком 50+. А таким потрібно повторювати одну й ту саму інформацію кілька разів. Мовляв, їм не підходять динамічні кадри.

Фото: Іван Чернічкін / Заборона

«Насправді це дурня, — зазначає Чічкан. — Бо ліки купують і молоді. Але через таку настанову реклама для фармацевтів 2000-х — ще та жесть».

Однак уся ця реклама викликає ностальгію, бо пов’язана з молодістю й переживаннями кожного, хто жив 10-20 років тому.

Фото: MARTIN BUREAU / AFP via Getty Images

Зараз повертається мода на стилістику 90-х і 2000-х. Це нормально: мода завжди циклічна й ця закономірність не стосується конкретного часу.

Фото: Іван Чернічкін / Заборона

Можливо, припускає Чічкан, це пов’язано з тим, що «дяді, яким сьогодні по 40, роблять рекламну індустрію. Колись їм було 20. Вони ностальгують за тими часами й підсаджують на цю ностальгію молодих».

А ще в цьому є протест проти сучасного цифрового світу. Це відхід від урбанізму з його холодним розрахунком до чогось теплого. «Якби мені у 2000-х сказали, що молодь за 20 років спеціально купуватиме магнітофони, щоби слухати касети, я б розсміявся. Але це відбувається», — каже креативний директор.

Реклама сьогодні — це алгоритми. Можна прорахувати, що і якому користувачу показувати в умовному YouTube, аби «зайшло». Однак такий ролик не запам’ятається як той, що він бачив у дитинстві чи молодості: сьогодні впродовж дня людина отримує набагато більше інформації. Чим несподіванішою буде реклама, тим більше в неї шансів залишитися в пам’яті. Тому зараз у роликах багато спалахів, дивних кадрів і умовних «єдинорогів».

Фото: Jakkapan Jabjainai / EyeEm

Хвилина реклами в перерві шоу, яке дивилися ввечері всією родиною, була нормою у 90-х і 2000-х. Тепер телевізор мало хто дивиться, а втримати увагу глядача на рекламі довше 15 секунд складно. Продати товар треба у перші 6-7 секунд, тому й ролики виглядають інакше, пояснює автор реклами.

Відео: youtube / Pari Match

«Але сучасне покоління теж ностальгуватиме. Років за 10 з теплом у серці згадуватиме, як «скіпали» рекламу в YouTube», — вважає Чічкан.

Фото: Іван Чернічкін / Заборона

Фраза «раніше робили краще» страшна й неправдива, впевнений Чічкан. Зараз просто роблять інакше, бо є більше досвіду, техніка стала якіснішою, а інформація — доступнішою.