СТОРІЗ

Фото: SARAH CHRISTINE NOERGAARD/AFP via Getty Images

Ганна Беловольченко

Росія завела військові кораблі в Чорне море та закрила Керченську протоку.

Що це означає — стисло в сторіз

19 Квітня 2021
Фото: KIRILL KUDRYAVTSEV / AFP via Getty Images

13 квітня до Азово-Чорноморського регіону направилися п’ятнадцять військових кораблів Росії. А наступного дня російські кораблі берегової охорони провокували українські артилерійські катери та виконували небезпечні маневри. Усе це відбувається на тлі перекидання військ Росії до кордонів України. Заборона розповідає, що означає напруження в морі.

Фото: Gallo Images / Copernicus Sentinel 2018/ Orbital Horizon

14 квітня стало відомо, що Міноборони Росії на пів року закриває Керченську протоку. Нею не зможуть пройти іноземні військові кораблі й державні судна, але залишиться прохід для комерційних кораблів. Привід — військові навчання.

Фото: Suriyapong Thongsawang

Українське Міністерство закордонних справ заявило: таким чином Росія порушила Конвенцію ООН із морського права. Вона не має права закривати транзитний прохід через міжнародну протоку до портів в Азовському морі.

Фото: Suriyapong Thongsawang

Попри міжнародні документи, Росія вирішила, що з 24 квітня 15 кораблів Каспійської флотилії проводитимуть навчання — артилерійські стрільби по надводним і повітряним цілям.

Крім того, в Азовському морі в ніч з 14 на 15 квітня пʼять кораблів берегової охорони Федеральної служби безпеки Росії провокували три артилерійські катери Військово-морських сил України та виконували небезпечні маневри. Офіційні українські структури підтвердили факт провокації, та не повідомили деталей інциденту. Відомо, що моряки заявили: вони готові застосувати зброю.

Фото: DANIEL MIHAILESCU / AFP via Getty Images

14 і 15 квітня в Чорне море мали увійти два військових кораблі США «на знак підтримки України» з огляду на дії Росії біля кордонів. У Росії це назвали «провокацією» та «спробою грати на нервах». Зрештою США передумали розміщати кораблі в Чорному морі через побоювання ескалації конфлікту. Але в травні Великобританія направить туди два свої бойових кораблі на знак солідарності з Україною.

Фото: Facebook / Pavlo Lakiichuk

Тимчасова передислокація військових катерів з Каспію — не дивина, каже керівник військових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук. За його словами, росіяни проводять навчання в Азовському морі з 2016 року.

Фото: Iranian Army/Handout/Anadolu Agency via Getty Images

Але сьогодні, вважає експерт, є дві можливі мети таких дій. Перша — Росія реально готується атакувати українське морське узбережжя, адже поруч проходить уявний «коридор на Крим».

Друга — вона намагається укріпити позиції та ще більше домінувати в Азово-Чорноморському регіоні.