СТОРІЗ

Фото: ANATOLII STEPANOV / AFP via Getty Images

Ганна Беловольченко

Сім років війни на Донбасі в найзапекліших боях і дипломатичних домовленостях

5 Квітня 2021
Фото: ALEKSEY FILIPPOV / AFP via Getty Images

Російсько-українська війна триває з 2014 року. За цей час лише за офіційними підрахунками майже півтора мільйона українців виїхали з окупованого Донбасу, 13 тисяч людей загинули, а 250 стали в’язнями. Які реальні цифри, невідомо. Заборона нагадує ключові події кожного року війни

Фото: SERGEI SUPINSKY / AFP via Getty Images

2014
Іловайськ став одним із символів війни в Україні. Українські військові намагалися взяти місто під контроль, однак через помилки командування, самовільно залишені позиції та посилений наступ російських військ цього не вдалося зробити. Бої тривали майже місяць, поки українські військові не опинилися в оточенні.

Армія мала вийти через «гуманітарний коридор», про який нібито домовилося російсько-українське командування. Однак натомість військових просто почали розстрілювати. 366 військових загинули, 429 були поранені, 300 потрапили в полон. Військова прокуратура досі шукає винуватців трагедії.

Фото: Pierre Crom / Getty Images

2015
Бої за Дебальцеве — другий епізод у війні на Донбасі, коли Росія масштабно залучала своїх військових і техніку. Офіційно тоді загинули 136 військових, 331 дістав поранення, 18 зникли безвісти

Фото: Brendan Hoffman / Getty Images

У лютому бойовики захопили село Логвинове, перекривши шляхи постачання українським військам, що тримали оборону Дебальцевого. Армія залишилася без каналу підтримки й потрапила в оточення. Бої за місто тривали майже місяць. Війська виходили з оточення кілька днів. Росія тоді залучила 19 тисяч військових.

Фото: VOLODYMYR SHUVAYEV / AFP via Getty Images

2016
На початку року загострилися бої на Світлодарській дузі. Українські військові хотіли зайняти нові позиції та перекрити постачання техніки і припасів до Горлівки. А бойовики розцінили це як спосіб пройти вглиб так званих ЛДНР і стверджували, що Україна порушує Мінські домовленості, хоч за ними цей район належав Україні.

Фото: Viktor Koshkin / Anadolu Agency / Getty Images

2017
Авдіївка — одна з ключових позицій української армії. Дороги з міста ведуть у Донецьк, Ясинувату, Горлівку, тому є стратегічно важливими для російських і українських військ. Бої за цю територію тривали з 2014 року. У 2017-му сталося чергове загострення в районі промзони. Бій за авдіївську промзону лише 31 січня тривав 19 годин. Авдіївка й досі потерпає від обстрілів, а населення там скоротилося вдвічі.

Фото: OLEKSANDR GIMANOV / AFP via Getty Images

2018
У листопаді Росія обстріляла й захопила три українських судна, які прямували з Азовського моря в Чорне, а також узяла в полон 24 моряки. У Європі це розцінили як загрозу міжнародній безпеці, а в Україні через дії Росії запровадили воєнний стан. Міжнародний трибунал ООН закликав повернути українців і захоплене майно, однак зробила це Росія лише через рік. Судна були розбиті й пограбовані.

Фото: Vladimir Shtanko / Anadolu Agency via Getty Images

2019
У 2019-му відбувся останній наразі великий обмін полоненими за формулою «76 на 124». Україна не вперше віддає більше бранців, ніж забирає з Росії. Наприклад, у 2017 році в Україну повернулися 73 полонених, а на окуповану територію відправили 233.

Фото: GENYA SAVILOV / AFP via Getty Images

2020
«Просто перестати стріляти», як говорив президент України Володимир Зеленський, коли прийшов до влади, не вийшло. У 2020 році справді скоротилася кількість жертв, обстрілів і загострень на фронті.

Фото: Hennadii Minchenko / Ukrinform / Barcroft Media via Getty Images

Але того ж року заступник голови української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) Вітольд Фокін заявив, що не бачить «жодного підтвердження» війни між Росією та Україною на Донбасі. А саме ця делегація підписує Мінські домовленості та відповідає за розв’язання війни дипломатичним шляхом.

2021
У березні українська розвідка та головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак заявили про те, що Росія нагромаджує біля кордонів України озброєння та сили. Зросла кількість провокацій українських військових. Росія, за даними розвідки, робить це, аби ввести регулярні сили на окуповані так звані ЛДНР під виглядом миротворців. Президент Володимир Зеленський і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба кажуть, що вихід із ситуації один: дипломатія та перемир’я.