СТОРІЗ

Фото: Peter Kramer/NBC/NBCU Photo Bank via Getty Images

Ганна Беловольченко

Расизм, сексизм і корупція.

Розповідаємо, як скандали змінили світові кіно- й музичні премії

17 Травня 2021
Фото: NBC / NBCU Photo Bank via Getty Images

Світ все уважніше ставиться до проявів дискримінації в культурі та дотримання прав людини. Тож навіть імениті премії, які вручають у галузі музики й кіно ще з минулого століття, не застраховані від скандалів. Останній яскравий приклад — «Золотий глобус», де у журі немає жодного темношкірого.

У візуальних історіях Заборона розповідає про найгучніші скандали, у які потрапляли організатори премій «Оскар», «Золотий глобус» і «Греммі», а також те, як мають змінитися підходи до відбору журі й самого суддівства.

Фото: GABRIEL BOUYS / AFP via Getty Images

Голлівудська асоціація іноземної преси, яка щороку вручає премію «Золотий глобус», опинилася в центрі скандалу. У лютому видання Los Angeles Times опублікувало розслідування, в якому розповіло про роботу асоціації. Журналісти звинуватили її членів у корупції, непрофесіоналізмі, сексизмі, расизмі та заявили, що вони отримують завищені гонорари.

Фото: Marc Piasecki / GC Images

Наприклад, у 2021-му «біле» журі не номінувало на головну нагороду фільми «Іуда й чорний месія», «П’ятеро однієї крові». А серіал «Емілі в Парижі», який не дуже схвально сприйняли критики, отримав дві номінації на «Золотий глобус». У 2020-му студія, яка замовила серіал, влаштувала прийом для членів асоціації з дорогим рестораном та готелем.

Фото: Ke.Mazur / WireImage

Через це телекомпанія NBC заявила, що не транслюватиме церемонію нагородження — уперше з 1964-го. Від співпраці відмовилися Netflix, WarnerMedia та Amazon. А актор Том Круз повернув три своїх нагороди. Наразі асоціація обіцяє виправити те, за що її критикують: скоротити гонорари, переглянути склад журі, набрати більше темношкірих членів.

Це не перший скандал довкола премії. У 2017 році трилер про расизм «Пастка» номінували в жанрі «Найкраща комедія чи мюзикл». У 1982-му нагороду «Прорив року» отримала акторка Піа Задора за роль у фільмі «Метелик». Напередодні чоловік акторки водив членів асоціації у власне казино, де влаштував їм розкішний прийом.

Фото: ANGELA WEISS / AFP via Getty Images

У 2016-му в скандал потрапила премія «Оскар». Тоді претензії до організаторів лунали через те, що серед номінантів не було представників різних рас та сексуальних меншин, закидали їм звинувачення й у сексизмі. У соцмережі запустили хештег #OscarsSoWhite, а актор Вілл Сміт, його дружина й акторка Джада Пінкетт-Сміт та режисер і актор Спайк Лі закликали бойкотувати премію.

Фото: Carlo Allegri / Getty Images

Зрештою кіноакадемія вирішила збільшити число жінок та представників расових меншин у журі майже вдвічі. Якщо у 2015 році за переможців голосували 92% білих та 75% чоловіків, то у 2020-му — вже 84% білих та 68% чоловіків.

Також «Оскар» увів нові стандарти для фільмів-номінантів — вони діятимуть з 2024 року. Наприклад, один із головних героїв або героїв другого плану має бути темношкірим, азіатом, латиноамериканцем, жителем Близького Сходу або представником іншої етнічної групи. Але цим стандартам сьогодні відповідає чи не кожен фільм, який виходить на екрани.

Фото: Kevin Winter/Getty Images for The Recording Academy

Та не лише кінопремії потрапляли в скандали. «Греммі» — аналог «Оскара» в музичному світі — в останні роки регулярно піддається критиці. Основні причини: расизм, сексизм, корумпованість, непрозоре голосування й некомпетентність.

Фото: Kevin Winter / Getty Images for iHeartMedia

Цього року основною мішенню критиків став початковий відбір номінантів, адже цим займаються анонімні експертні комітети. Співачка Холзі написала у твіттері: «Греммі» — невловний процес. Мова може йти про приватні виступи, знайомства з потрібними людьми й «хабарі», які можуть бути достатньо двозначними, аби такими не вважатися». Холзі, попри успіх у галузі, на премію не номінували — як і темношкірого виконавця The Weekend.

Фото: Marc Piasecki / GC Images

А співак Джастін Бібер отримав номінацію в чотирьох категоріях. Втім, заявив, що не має змагатися за нагороду «Найкращий вокальний попальбом», адже його платівка Changes — це ритм-н-блюз. Попередній гучний скандал був у 2017 році, коли «Греммі» отримала співачка Адель, а не Бейонсе.

Після звинувачень організатори відмовилися від «таємних комітетів», куди входили від 15 до 30 представників індустрії. Тепер за номінантів голосуватимуть усі 11 тисяч членів Національної академії звукозапису. А до наступної церемонії 90% експертів мають пройти переатестацію.