СТОРІЗ

Іван Чернічкін

Свастика проти серпа та молота.

Заборона розповідає, чому одні символи дозволені в Україні, а інші — ні на прикладі одного міста.

26 серпня 2020

Увага, у цій історії використані заборонені законом України символи та зображення.

Фото: Дарія Кислая

Це — новий будинок у Полтаві, на вулиці Соборності, 5-А. Його фасад прикрашають руни та свастики.

Фото: Poltava.to

Будівництво ще триває. Не всі елементи зовнішнього декору готові і відображені на фасаді.

Геннадій Сікалов — власник і автор будинку.

"Можливо, на четвертому поверсі буде резиденція Далай-лами. Може, Ґанеша своє представництво пришле до Полтави", — жартує він.

Він каже, що символи на фасаді — не нацистські: "Хайпувати, провокувати і шукати політичні дивіденди може тільки людина недалека. Людина, яка розуміється на символіці, буде з розумінням ставитися до саме тих речей, які зображені на будинку".

Фото: Дарія Кислая

Але вже зараз щодо будинку розпочате досудове розслідування за популяризацію нацистської символіки.

Хоча Український інститут національної пам’яті (УІНП) зазначив, що лівобічна свастика, використана на фасаді у Полтаві "...формально може не належати до символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму".

Через завдану глибоку суспільну травму, УІНП рекомендував утриматись від публічного використання таких символів. А просвітницьку діяльність про справжнє значення стародавніх солярних та рунічних символів проводити в інший спосіб.

До рекомендацій УІНП Геннадій Сікалов ставиться скептично. 13-го серпня на сайті «Останній Бастіон», головним редактором якого він є, автор будинку опублікував відповідь під назвою: "Короткий політичний лікбез для невігласів з Інституту нацпам'яті стосовно солярних символів у Полтаві та щодо зриву декомунізації в Україні".

"Ми бачимо суцільне нищення живого симбіозу — людини, планети і біогенезу навколо нас. Океани — смітники, навколо нас — смітники, людина до людини стає звіром, у нас тваринні інстинкти переважають над людськими інстинктами. Свастика, яка зображена в зворотньому напрямку, каже нам: слухайте, ми не в тому напрямку рухаємось. Це не шлях прогресу, це не шлях розвитку. Це є шлях в нікуди".

Так пояснює свій задум Геннадій Сікалов.

Суперечки щодо використання символів тоталітарних режимів, заборонених в Україні, точаться не перший рік. І головною проблемою в цьому питанні є недосконале законодавство.

Фото: Іван Чернічкін

Нацистська символіка в законодавстві України не визначена. Її чіткого переліку немає. І якщо символіка НСДАП заборонена, то символіка СС і багатьох інших нацистських організацій — ні.

Водночас заборонена радянська символіка прописана доволі чітко.

Фото: Іван Чернічкін

"Якщо людина підійде до радянської символіки творчо, то зможе її використати. Наприклад, можна використовувати символіку Всеросійської надзвичайної комісії середини 20-х років, де поєднані зірка та свастика", — зазначає військовий історик Василь Павлов.

Таким чином деякі націоналістичні угрупування використовують чорне сонце, яке було одним із символів Аненербе — організації, яку створили нацисти, щоб вивчати традиції, історію та спадок германської раси. 1935 року її заснували Генріх Гіммлер, Герман Вірт та Вальтер Дарре, пояснює Василь Павлов.

Фото: Scott Olson

У Німеччині зараз забороняють використовувати не тільки нацистську символіку та символи СС, а й символіку Вермахту. Це все добре прописано в 86-му параграфі Кримінального кодексу Німеччини.

Так само чітко прописана заборона на використання нацистської символіки в документах УЄФА та ФАРЕ (Футбол проти расизму в Європі). В них детально вказано, які саме символи не можна використовувати під час футбольних матчів.

У 2013 році, під час матчу між Україною та Сан-Маріно у Львові, представники ФАРЕ зафіксували численні порушення з боку українських фанатів. Вони використовували піротехнічні засоби, банери з зображенням логотипу дивізії «СС-Галичина», розтяжки з цифрою 88, що означає нацистське вітання. А також деякі фанати по-мавпячому кричали в бік натуралізованого гравця збірної України, бразильця Едмара.

Фото: David Madison

Збірну оштрафували — наступний матч вона провела без глядачів. А стадіон «Львів-арена» дискваліфікували на п'ять років. Але жодного разу за пропаганду нацистської символіки на матчах не порушили кримінальну справу.

"Та й насправді незрозуміло, під яку статтю таке можна підвести. У нас є стаття за пропаганду нацистського та комуністичного режимів. Але, наприклад, 88 та інше ніяк не підведеш під неї", — пояснює фанат Чорноморця Сергій (ім’я змінено на прохання героя).

Фото: Genya Savilov

Правову колізію з використанням радянської і нацистської символіки Василь Павлов описує так: "Ці символи не мають юридичної оцінки. Ви можете бути покарані за використання будь-якої символіки, яка є в цьому законі, і ви не дістанете покарання за використання символіки, яка в ньому не прописана".

Фото: Sergei Supinsky

Вирішувати цю колізію, на думку пана Павлова, має саме той, хто її створив — український парламент.

А поки законодавство чітко не врегульоване, виникатимуть суперечливі ситуації, як у Полтаві.

Фото: Nikolay Doychinov

Нечіткість у формулюваннях і визначеннях, які саме символи і знаки належать до нацистської символіки, делегітимізує використання радянських символів. Василь Павлов здивований, чому жодна з партій досі не внесла поправки до закону про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

А Геннадій Сікалов каже, що свастики на будівлі розміщені за рухом сонця, вони зустрічають і проводжають його: "Разом із сонцем вони є оберегами цієї будівлі".

Ставтеся один до одного з розумінням та ставайте патронами Заборони.

СТАТИ ПАТРОНОМ
СТАТИ ПАТРОНОМ