Юліана Скібіцька, Іван Чернічкін, Єврорадіо

25 Грудня 2020

«Тут більше нікого немає»

Візуальний репортаж Заборони і Єврорадіо про те, як живе україно-білоруський кордон

СТОРІЗ

Це пункт пропуску «Нові Яриловичі». Раніше він був найзавантаженішим КПП на україно-білоруському кордоні.

Зараз тут проїжджають, в основному, тільки фури. Вперше пасажиропотік впав навесні, коли кордон закрили через карантин.

Фото: Photo by Getty Images/Getty Images

За кілька місяців жорсткі карантинні обмеження пом’якшили. Але в Білорусі почалися протести проти фальсифікацій на виборах, завдяки яким переміг Олександр Лукашенко.

Фото: Evgeny Maloletka/Bloomberg via Getty Images

Через «Нові Яриловичі» до України тікало багато білорусів, які рятувалися від репресій. Пізніше Лукашенко заявив, що «розумних білорусів», що виїхали в інші країни на кшталт Польщі, Литви й України, до країни пускати не треба.

А в грудні Лукашенко пішов ще далі: він вирішив взагалі закрити наземні кордони Білорусі, у тому числі з Україною.

Українські прикордонники зазначають, що в порівнянні з 2019-м цього року пасажиропотік у «Нових Яриловичах» зменшився в 3.5 рази, а потік транспорту — у 2.5.

Рішення закрити кордон сильно вдарило в тому числі й по жителях прикордоння, які жили на дві країни.

«Магазини там ближче. Скуплялися, продукти кращої якості. А потім це припинилося, тому що почали контроль постійний, змусили закордонний паспорт зробити, за паспортом українським не пускали. Потім вони придумали запрошення, щоби тебе пустили», — каже Ростислав, житель села Скиток, що розташоване прямо біля КПП «Нові Яриловичі».

У сусідньому селі Добрянка, за сім кілометрів від Скитка, усе ще гірше. Раніше тут був пішохідний перехід через кордон. Місцеві користувалися ним постійно. Тепер він закритий. Деякі жителі через це місяцями не бачать рідних.

«Там же й маршрутки ходили. З Гомеля до Добрянки. Люди приїжджали й до батьків, і так далі. А зараз же проблематично. Ось моя дружина теж приїхала. Вона білоруска і працює медсестрою. Добу відпрацювала — дві вдома. Вона раз, сіла на маршрутку — і додому, ось так жили. А тепер ми понад п’ять місяців не бачилися взагалі!», — Валентин, житель Добрянки.

Фото: Pierre Crom/Getty Images

У Білорусі все ще гірше: через закриті кордони багато хто залишився без роботи.

Фото: Єврорадіо

«Погано, тому що не їдуть, зарплати немає, автомобілів дуже мало. У нормальні часи черги були до самого мосту, коли ще цього коронавируса не було. Cидимо. За добу дві-три «зеленки» якщо випишеш, то це добре. Ну, машин десять якщо проїде легкових. У нас мінімальних навіть немає зарплат», — каже страхувальниця в пункті пропуску біля білоруського села Мокрани.

Фото: SERGEI GAPON/AFP via Getty Images

Українці, розповідають білоруси, часто приїжджали сюди за продуктами. Тепер вони не їздять і виторг сильно впав. З товарами до Білорусі теж не пускають.

Протести в Білорусі тривають уже чотири місяці.

Фото: SIARHEI LESKIEC/AFP via Getty Images

За цей час затримали кілька десятків тисяч людей, надійшло 4000 заяв про катування, мінімум чотири людини загинуло. Жодної кримінальної справи проти силовиків не порушили.