СТОРІЗ

Фото: sharply_done

Ганна Беловольченко
Альона Вишницька

В заповіднику «Асканія-Нова» регулярно гинуть птахи.

Пояснюємо, хто винен

29 Березня 2021

Упродовж січня–березня на території заповідника «Асканія-Нова» загинули сотні птахів, зокрема червонокнижні види. Розповідаємо, що з ними сталося — і чому ця історія повторюється регулярно.

Фото: VIKTOR GAVRILENKO / AFP via Getty Images

Кілька місяців працівники заповідника спостерігали, як сотні птахів не можуть злетіти, кашляють кров’ю і ледь рухаються. За один тиждень тут загинули понад 600 птахів, тіла яких врешті спалили.

Фото: ROBYN BECK / AFP via Getty Images

За попередньою версією поліції, вони отруїлися зерном, яке місцеві фермери розсипали на полях для боротьби з гризунами. Це відбувається регулярно з року в рік у різних областях — сотні тварин гинуть, а винних не карають.

Фото: VIKTOR GAVRILENKO / AFP via Getty Images

У зерні на полях за кілька кілометрів від заповідника, а також у тілах загиблих птахів, виявили бродіфакум. Це один з найвідоміших пестицидів у світі, яким труять гризунів.

У Херсонській держекоінспекції це назвали збігом обставин: мовляв, через теплу зиму гризуни активізувалися, а фермери посилили боротьбу з ними.

Фото: Fb / Іван Русєв

Еколог Іван Русєв каже, що фермери вже десятки років безконтрольно використовують хімікати.

Фото: Elemental Imaging

У 2009 році на Харківщині загинуло майже півтори тисячі диких гусей, у 2018 році в Одесі масово гинули дикі голуби, а навесні 2020 року на Херсонщині загинуло майже 1300 граків. За це нікого не покарали.

Фото: Sandro Balbuena / EyeEm

«Птахи — це лише індикатори негативних явищ. Отрута залишається в ґрунті. Люди, які споживають у їжу те, що вирощено на цих полях, потерпатимуть від проблем зі здоров’ям», — каже Іван Русєв.

Фото: GENYA SAVILOV / AFP via Getty Images

У Держекоінспекції кажуть: фермери, які працюють на полях біля заповідника «Асканія-Нова», користуються лише дозволеними пестицидами. Лише на шести з 48 фермерських господарств експерти знайшли дрібні порушення (наприклад, відсутність журналу використання пестицидів чи неналежне його заповнення). Це адміністративна відповідальність, максимальне покарання за неї — 170 гривень.

Те, що за отруєння птахів нікого не карають, зокрема ознака проблем із законодавством. В Україні є лише рекомендації щодо того, як використовувати хімікати, а не прямі вказівки. Відповідно, розсипане полями зерно не вважається порушенням закону.