СТОРІЗ

Фото: PATRICK T. FALLON / AFP via Getty Images

Самуїл Проскуряков

Корови та безкоштовне пиво: як держави стимулюють людей робити щеплення проти коронавірусу

22 Червня 2021
Фото: Немеш Янош / УНІАН

Уже четвертий місяць в Україні триває кампанія вакцинації проти COVID-19. Чиновники обіцяли швидкі темпи, але показники далеко не найкращі: серед європейських держав Україна посідає одне з останніх місць за кількістю вакцинованих. Виною тому дефіцит вакцин і суперечлива політика влади.

Фото: JUSTIN TALLIS / AFP

Втім, багато людей самі не поспішають вакцинуватися проти ковіду, навіть коли така можливість є. Для цього є кілька причин: недовіра до уряду, фейкові новини, конспірологічні теорії. Але з такими проблемами стикається не лише Україна — у більш розвинених країнах теж є просідання.

Журналіст Заборони Самуїл Проскуряков розібрався, як влада різних країн вдається до задобрювання і приємних бонусів, щоби побороти забобони й переконати тих, хто сумнівається, зробити щеплення.

Фото: Patrick T. FALLON / AFP

Наприклад, у США дарують сертифікати на безкоштовне пиво, чарку міцного алкоголю, промокоди, знижки, квитки на бейсбол, а також розігрують кількамільйонні лотереї.

Фото: Andrei Pungovschi / Anadolu Agency / Getty Images

Румуни перетворили замок Бран, відомий як замок Дракули, на центр вакцинації. Кожні вихідні всі охочі без попереднього запису можуть прийти туди на безкоштовну екскурсію і виставку середньовічних тортур за умови, якщо погодяться зробити щеплення.

Фото: MARCO BERTORELLO / AFP via Getty Images

Такий же шлях обрали і в італійському Турині, де Музей сучасного мистецтва в замку Ріволі перетворив свої галереї на центр вакцинації. За словами директора установи, «мистецтво завжди допомагає, лікує й рятує».

В ізраїльських центрах вакцинації людей пригощають традиційними єврейськими стравами, піцою, дарують безкоштовні квитки на футбольні матчі. А в Нідерландах пропонують «незайманого оселедця» — справжній делікатес!

Фото: LILLIAN SUWANRUMPHA / AFP via Getty Images

Влада Таїланду вдалася до лотерей: там розігрують золоті намиста, купони на знижки в магазинах і навіть корів!

Фото: Yuichi Yamazaki / Getty Images

У деяких містах Японії за кожну дозу вакцини видають подарункові сертифікати на суму 1 тис. єн (близько 250 гривень).

Фото: DANIL SEMYONOV / AFP via Getty Images

У Москві людям старше 60 років пропонували за вакцинацію подарункову картку на тисячу рублів, а в Хабаровському краї — десяток яєць безкоштовно.

Фото: Thomas Niedermueller / Getty Images

Є й інший тип мотивації: зняття обмежень. Наприклад, Німеччина звільняє вакцинованих громадян від нічної комендантської години.

Як зазначила професорка економіки й авторка The Conversation Ізабель Брокас, малоймовірно, що такі стимули переконають антивакцинаторів і прихильників теорій змови. Вони швидше націлені на тих, хто сумнівається. Брокас вважає, що такий підхід дає хороший шанс досягти колективного імунітету й у кінцевому підсумку покласти край пандемії.