Іван Чернічкін
Увага, у цій історії використані заборонені законом України символи та зображення.
Це — новий будинок у Полтаві, на вулиці Соборності, 5-А. Його фасад прикрашають руни та свастики.
Будівництво ще триває. Не всі елементи зовнішнього декору готові і відображені на фасаді.
Геннадій Сікалов — власник і автор будинку.
"Можливо, на четвертому поверсі буде резиденція Далай-лами. Може, Ґанеша своє представництво пришле до Полтави", — жартує він.
Він каже, що символи на фасаді — не нацистські: "Хайпувати, провокувати і шукати політичні дивіденди може тільки людина недалека. Людина, яка розуміється на символіці, буде з розумінням ставитися до саме тих речей, які зображені на будинку".
Але вже зараз щодо будинку розпочате досудове розслідування за популяризацію нацистської символіки.
Хоча Український інститут національної пам’яті (УІНП) зазначив, що лівобічна свастика, використана на фасаді у Полтаві "...формально може не належати до символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму".
Через завдану глибоку суспільну травму, УІНП рекомендував утриматись від публічного використання таких символів. А просвітницьку діяльність про справжнє значення стародавніх солярних та рунічних символів проводити в інший спосіб.
До рекомендацій УІНП Геннадій Сікалов ставиться скептично. 13-го серпня на сайті «Останній Бастіон», головним редактором якого він є, автор будинку опублікував відповідь під назвою: "Короткий політичний лікбез для невігласів з Інституту нацпам'яті стосовно солярних символів у Полтаві та щодо зриву декомунізації в Україні".
"Ми бачимо суцільне нищення живого симбіозу — людини, планети і біогенезу навколо нас. Океани — смітники, навколо нас — смітники, людина до людини стає звіром, у нас тваринні інстинкти переважають над людськими інстинктами. Свастика, яка зображена в зворотньому напрямку, каже нам: слухайте, ми не в тому напрямку рухаємось. Це не шлях прогресу, це не шлях розвитку. Це є шлях в нікуди".
Так пояснює свій задум Геннадій Сікалов.
Суперечки щодо використання символів тоталітарних режимів, заборонених в Україні, точаться не перший рік. І головною проблемою в цьому питанні є недосконале законодавство.
Нацистська символіка в законодавстві України не визначена. Її чіткого переліку немає. І якщо символіка НСДАП заборонена, то символіка СС і багатьох інших нацистських організацій — ні.
Водночас заборонена радянська символіка прописана доволі чітко.
"Якщо людина підійде до радянської символіки творчо, то зможе її використати. Наприклад, можна використовувати символіку Всеросійської надзвичайної комісії середини 20-х років, де поєднані зірка та свастика", — зазначає військовий історик Василь Павлов.
Таким чином деякі націоналістичні угрупування використовують чорне сонце, яке було одним із символів Аненербе — організації, яку створили нацисти, щоб вивчати традиції, історію та спадок германської раси. 1935 року її заснували Генріх Гіммлер, Герман Вірт та Вальтер Дарре, пояснює Василь Павлов.
У Німеччині зараз забороняють використовувати не тільки нацистську символіку та символи СС, а й символіку Вермахту. Це все добре прописано в 86-му параграфі Кримінального кодексу Німеччини.
Так само чітко прописана заборона на використання нацистської символіки в документах УЄФА та ФАРЕ (Футбол проти расизму в Європі). В них детально вказано, які саме символи не можна використовувати під час футбольних матчів.
У 2013 році, під час матчу між Україною та Сан-Маріно у Львові, представники ФАРЕ зафіксували численні порушення з боку українських фанатів. Вони використовували піротехнічні засоби, банери з зображенням логотипу дивізії «СС-Галичина», розтяжки з цифрою 88, що означає нацистське вітання. А також деякі фанати по-мавпячому кричали в бік натуралізованого гравця збірної України, бразильця Едмара.
Збірну оштрафували — наступний матч вона провела без глядачів. А стадіон «Львів-арена» дискваліфікували на п'ять років. Але жодного разу за пропаганду нацистської символіки на матчах не порушили кримінальну справу.
"Та й насправді незрозуміло, під яку статтю таке можна підвести. У нас є стаття за пропаганду нацистського та комуністичного режимів. Але, наприклад, 88 та інше ніяк не підведеш під неї", — пояснює фанат Чорноморця Сергій (ім’я змінено на прохання героя).
Правову колізію з використанням радянської і нацистської символіки Василь Павлов описує так: "Ці символи не мають юридичної оцінки. Ви можете бути покарані за використання будь-якої символіки, яка є в цьому законі, і ви не дістанете покарання за використання символіки, яка в ньому не прописана".
Вирішувати цю колізію, на думку пана Павлова, має саме той, хто її створив — український парламент.
А поки законодавство чітко не врегульоване, виникатимуть суперечливі ситуації, як у Полтаві.
Нечіткість у формулюваннях і визначеннях, які саме символи і знаки належать до нацистської символіки, делегітимізує використання радянських символів. Василь Павлов здивований, чому жодна з партій досі не внесла поправки до закону про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.
А Геннадій Сікалов каже, що свастики на будівлі розміщені за рухом сонця, вони зустрічають і проводжають його: "Разом із сонцем вони є оберегами цієї будівлі".