Читаєте зараз
«Сина побили, потім застрелили». В частині Рябчука ховали загадкові смерті?

«Сина побили, потім застрелили». В частині Рябчука ховали загадкові смерті?

Iryna Troian
Автор:
В частині «дніпровського стрілка» вже гинули солдати за дивних обставин. Їхні батьки вважають, що це вбивства
  • Заборона опублікувала шокуючі факти, пов’язані з нестатутними відносинами у частині, де служив Артемій Рябчук.
  • У частині 3021 в різні роки загинули два хлопця. І це тільки відомі трагедії.
  • Джерела кажуть, що постійні приниження виходили від командира військової частини на «Південмаші».

Попередньою причиною розстрілу строковиком Артемієм Рябчуком десятьох людей на «Південмаші» 27 січня 2022 року слідство називає нестатутні відносини між стрільцем та іншими солдатами у військовій частині 3021. Виявилося, що в частині саме через такі ж мотиви раніше загинули за загадкових обставин два солдати. Офіційною причиною смерті названо самогубство, але їхні батьки впевнені, що строковиків вбили.

Журналістка Поліна Доброжанська спеціально для Заборони поговорила з родичами загиблих, а також з’ясувала, що приниження в частині 3021 — це норма. Ба більше: цим займався навіть командувач військовою частиною.


Частина 3021 в Дніпрі: загадкова смерть Мансура Вержаковського

У 2017 році на військову службу до Нацгвардії потрапив 19-річний Мансур Вержаковський. Про проблеми у частині він не розповідав. Але 17 січня 2018 року батькам повідомили, що Мансур вчинив самогубство на бойовому посту. Після похорону батьки з’ясували, що їхнього сина могли вбили.

«Про це свідчили, наприклад, синці на тілі, одяг, надягнений ніби на труп, постріл в праву частину голови, хоча Мансур був шульгою. Сина побили, вимагаючи гроші, а потім застрелили, аби приховати сліди злочину. Крім того, ще деякий час після смерті Мансура, на телефон, прив’язаний до його банківської картки приходили сповіщення, що хтось намагався змінити пін-код», — розповів Забороні батько загиблого Мансур Олександрович Вержаковський. 

Тогочасний заступник по роботі з особовим складом Максим Барилко та слідча, яка працювала із справою щодо загибелі солдата, відмовились надати коментарі Забороні.

Читати більше новин в Telegram

Андрій Кіба: мати досі не знає, як загинув її син

Ще одним солдатом, який загинув за загадкових обставин у частині 3021, став 20-річний Андрій Кіба. У липні 2019 року (через 2.5 місяці від початку служби) строковика знайшли мертвим.

«В офіційних документах записали, що його тіло знайшли на одному з постів ‘Південмашу’. Раніше син нам говорив, що він постійно стоїть на покинутому заводі, який багато років не працює. Там відсутні камери. Ставили солдатів туди тому, що там кольорового металу на мільйони гривень», — розповіла Забороні мати загиблого Ганна Кіба.

Майже три місяці слідство не визнавало Ганну Кібу потерпілою стороною, а обставини смерті строковика досі невідомі матері. Труну з тілом Андрія Кіби заборонили відкривати, мовляв труп вже почав розкладатися. 

Психолог частини 3021 виявився аб’юзером?

У 2019 році головний психолог військової частини 3021 Дмитро Закалюжний отримав нагороду як кращий психолог Національної гвардії України. Однак після затримання Артемія Рябчука цю інформацію видалили із офіційного сайту та сторінки Нацгвардії у Facebook.
«Коли загинули солдати Мансур Вержаковський та Андрій Кіба, частиною 3021 командував Олександр Щур. Він працював там з 2013 по 2020 роки. Ми дізналася, що під час його перебування на посаді він принижував солдат. Щур відмовився розмовляти із нами», — зазначила авторка розслідування Поліна Доброжанська.

Роман Силков, який служив з Щуром ще у 2006 році, розповів про постійні дошкуляння та приниження. «Я заступав в наряд через добу, спав по три години. Він не давав мені відпочивати. Стан здоров’я погіршився, постійно з носа йшла кров. Я був змушений звернутися до матері. Вона взяла адвоката і приїхала в частину поговорити із цим недоофіцером. Його попросили дати мені спокій, інакше будуть скарги в усі інстанції. Після цього він трохи від мене відчепився», — поділився Силков з Забороною. 

Раніше Заборона розповідала подробиці ініціативи президента України щодо скасування військового призову в Україні з 2024 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій