Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці. Пояснюємо, як таке можливо | Заборона
Читаєте зараз
Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці. Пояснюємо, як таке можливо

Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці. Пояснюємо, як таке можливо

Держсекретар США Майк Помпео 10 листопада заявив, що впевнений у перемозі Дональда Трампа. Як тільки завершиться підрахунок кожного «законного голосу», зазначив Помпео, стане зрозуміло, що Трамп лишається на другий термін. Раніше подібні заяви робили й інші високопосадовці, хоча в Америці це не прийнято. Журналістка Заборони Ганна Беловольченко разом з політологами-міжнародниками розповідає, чому взагалі з’явилися такі заяви та чи можливий у Штатах переворот, після якого Трамп лишиться при владі.


«Протрампівські» заяви верхівки влади

Вибори у США завершилися перемогою демократа Джо Байдена. Він набрав 270 голосів виборців, які потрібні, щоб його визнали новим президентом. Але чинний президент і суперник Байдена Трамп відмовляється визнавати це. Наразі Трамп заявляє про масштабні фальсифікації на виборах і позивається до судів в окремих Штатах, як-от Пенсильванія, Джорджія, Аризона та інші. Але поки що жоден із судів не визнав, що фальсифікації справді були.

10 листопада впевненість у перемозі Дональда Трампа після справедливого підрахунку голосів висловив Держсекретар Майк Помпео. «Перехід до другої адміністрації Трампа пройде плавно», — заявив він на пресконференції.

1 9 - <b>Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці.</b> Пояснюємо, як таке можливо - Заборона
Держсекретар Майк Помпео. Фото: ua.usembassy.gov

Того ж дня Генеральний прокурор США Вільям Барр уповноважив федеральних прокурорів розпочати розслідування «суттєвих підтверджень» порушень на виборах, хоча і не назвав, яких саме. Зазвичай люди, які обіймають такі високі посади в Америці, не висловлюються щодо виборів, пояснює директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик. Але зараз Трамп тисне на всю свою адміністрацію, аби вони підтримували його.

2 9 - <b>Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці.</b> Пояснюємо, як таке можливо - Заборона
Генеральний прокурор США Вільям Барр. Фото: Tannen Maury/EPA

«У Штатах генеральний прокурор чи держсекретар вважають, що підрахунок голосів — це одне, а політика — інше. Ті, хто висловлюються на підтримку Трампа, мають політичні амбіції. Вони бояться, що Трамп називатиме їх зрадниками, звинуватить у тому, що його кинули самого у важку хвилину. А це може негативно відбитися на ставленні американців до них, адже Трамп має стійку базу соціальної та електоральної підтримки», — каже Володимир Дубовик.

Курс на підрив і саботаж

Те, що відбувається зараз у Штатах, Володимир Дубовик називає курсом на підрив і саботаж переходу влади до Байдена.

Коли у США обирають нового президента, команда його попередника має протягом трьох місяців передати всі повноваження, ввести нову адміністрацію в курс державного управління. Це потрібно для того, щоб новообраний президент не розбирався у державних справах, коли пройде інавгурація, а підготувався завчасно й міг одразу виконувати свої обов’язки.

4 8 - <b>Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці.</b> Пояснюємо, як таке можливо - Заборона
Фото: David Everett Strickler

«Це величезна бюрократична машина. Наприклад, Байдена мали б підключати до системи, з якої він отримуватиме розвідувальну інформацію, дані про виклики, які стоять перед національною безпекою США. Але наразі голова Адміністрації загальних служб Емелі Мерфі [призначена Трампом у 2017-му] блокує ці процедури», — пояснює Дубовик.

Відповідно до американського законодавства Мерфі має визнати, що новим президентом став Байден. Саме вона підписує документ, який розблоковує доступ новій команді до фінансів, зустрічей і перемовин у секретних кімнатах Білого Дому тощо. Однак немає чітко прописаного терміну, коли Мерфі повинна це зробити. Здебільшого всі голови Адміністрації загальних служб робили це в перші 24 години після того, коли ставало зрозуміло, кого обрали новим президентом. І робили це навіть попри те, що в певних штатах могли вивчати нюанси щодо правильного підрахунку голосів.

3 7 - <b>Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці.</b> Пояснюємо, як таке можливо - Заборона
Голова Адміністрації загальних служб Емелі Мерфі. Фото: Sarah Silbiger/The New York Times

Крім того, зараз Трамп звільняє всіх нелояльних до нього працівників. Своєї посади лишився міністр оборони США Марк Еспер, в якого були напружені стосунки з президентом. Зараз, каже Володимир Дубовик, Дональд Трамп хоче звільнити й директорів ЦРУ та ФБР.

«Це викликає занепокоєння, оскільки такий розклад справ дестабілізує країну. По суті, Трамп обезголовлює ключові інституції, які відповідають за безпеку. А те, що буде затримка з доступом до повноцінної інформації в нової команди, впливає на державну безпеку. Зараз Америка стає вразливою для ворогів», — каже Дубовик.

Бажані, та нереальні фальсифікації

Трамп обіцяє викрити масштабні фальсифікації на виборах чи не щодня. Однак ті випадки, які розслідують правоохоронці й розглядають суди в окремих штатах, виявляються або вигадкою, або настільки незначними, що не можуть вплинути на результати виборів.

Наприклад, була підозра, ніби в Пенсильванії керівник поштового відділення в місті Ері наказав працівникам рахувати бюлетені, які прийшли вже після виборів, заднім числом. Однак потім працівник пошти, який повідомив про це, відмовився від своїх слів.  А позов від Республіканської партії штату Джорджія суд просто відхилив. Представники Трампа вимагали, щоб округ Чатем зберігав бюлетені, отримані після завершення голосування. Однак суддя заявив, що доказів, які б підтверджували, що бюлетені отримали після встановленого терміну, немає.

5 6 - <b>Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці.</b> Пояснюємо, як таке можливо - Заборона
Радник президентської кампанії Трампа Корі Левандовскі (в центрі). Фото: Matt Slocum/AP

Заяви Трампа про те, що він подасть позов до Верховного суду, занадто гучні наразі, каже політолог-американіст, асоційований експерт Kyivstratpro Владислав Фарапонов. «Аби дійти до цього суду [із вимогою визнати вибори недійсними та перерахувати голоси], треба спочатку отримати підтвердження фальсифікацій у судах конкретних штатів. А просто так призначити перерахунок голосів суд не загальнофедерального рівня не може. Чи приймуть суди у штатах, де Трамп підозрює фальсифікацію, рішення на його користь, невідомо. Це залежить від того, до кого лояльні судді: до консерваторів чи лібералів. Наприклад, у Вісконсині, де більшість консервативних суддів, рішення на користь Трампа імовірне», — пояснює Фарапонов.

Верховний суд втрутиться лише якщо будуть докази, що сумнівні бюлетені можуть вплинути на результати виборів.

6 7 - <b>Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці.</b> Пояснюємо, як таке можливо - Заборона
Спостерігачі під час підрахунку голосів в Атланті. Фото: Brynn Anderson/AP

Передачу влади в Білому Домі затягували лише у 2000-му році. І саме через судові процеси. Тоді Верховний суд США виносив рішення у суперечці між Джорджем Бушем-молодшим й Альбертом Гором. Але на відміну від нинішньої ситуації, тоді розрив між кандидатами був мінімальним — за різними оцінками від 300 до 1784 голосів. Крім того, справа стосувалася лише штату Флорида.

Прихильники демократів у США досі вважають, що Суд віддав перемогу Бушу-молодшому з політичних мотивів, адже голосував за рішення відповідно до своєї партійної приналежності. Але у 2000-му лідером у голосуванні був саме Буш. Тож представники Верховного суду просто підтвердили ці дані.

Нетиповий політик

У США заведено визнавати поразку на виборах, а американська конституція не дає механізмів, які б дозволили, наприклад, силою затриматися у Білому Домі, каже Фарапонов. Однак Трамп — нетипова для американської політики людина, зауважує Володимир Дубовик, тому складно передбачити, скільки може тривати невизначений період, який є сьогодні.

7 8 - <b>Люди Трампа у США штучно затягують передачу влади Байдену, а це загрожує національній безпеці.</b> Пояснюємо, як таке можливо - Заборона
Фото: Unsplash

«Не думаю, що Трамп спробує використати війська проти опонентів. Диктатури не буде й до переворотів не дійде. Американські військові — патріоти, які цінують Конституцію. Тим паче серед військових Байден користується більшою підтримкою. Що робитимуть прихильники Трампа? Захоплюватимуть Конгрес? Це просто неможливо в Америці», — переконаний експерт Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.

Нагору