'
Читаєте зараз
Три в одному: в Австралії створили універсальний лазер-вбивцю дронів 

Три в одному: в Австралії створили універсальний лазер-вбивцю дронів 

Ilona Kivva
Автор:
  • Оборонна компанія Electro Optic Systems (EOS) представила бойовий модуль Dazzler.
  • Він вже пройшов кілька стадій випробувань, але поки не готовий до серійного виробництва.
  • EOS вже постачає Україні інші антидронові модулі — Slinger, тож не виключено, що нову зброю також можна буде замовити для ЗСУ.

Dazzler поєднує у собі одразу три засоби для знешкодження дронів: 30-мм автоматичну гармату, кулемет та лазер, який діє на відстані до 2 000 метрів. Задача лазера не знищити, а засліпити електрооптичні системи безпілотників.

Заборона розповідає про розробку австралійського оборонного підприємства.

Dazzler: що за зброя

Австралійська компанія Electro Optic Systems (EOS) представила на міжнародній виставці озброєнь Indo Pacific 2023 бойовий модуль. Він призначений для протидії дронам, пише Naval News.

Зброя створена на базі R800 — це потужна бойова станція, на яку можна встановлювати автоматичні гармати калібру до 30 мм, а також пускові для протитанкових ракети та снарядів класу «земля-повітря» малої дальності. 

Dazzler поєднує у собі одразу три засоби для знищення цілей:

Читати більше новин в Telegram
  • 30-мм автоматичну гармату;
  • 7.62-мм кулемет;
  • лазер потужністю 500 Вт — діє на відстані до 2 000 метрів.

Розробка знаходиться на стадії готовності TRL 6 — для початку серійного виробництва потрібна TRL 9 (це максимальний рівень). Припускають, що до останньої фази дійдуть доволі швидко, адже для досягнення поточного рівня знадобилося лише близько 8 місяців.

Лазер Dazzler на базі R800. Фото: Naval News

«Додавання до 30-мм гармати ще й лазера пояснюється тим, що дальність ефективного зенітного вогню з автоматичної гармати по дрону вважається 800 м, а лазер дозволяє протидіяти дронам на відстані 2 000 метрів. При цьому його задача не знищити, а засліпити електрооптичні системи БпЛА.

Принцип лише протидії пов’язаний із малою потужністю лазера. Наприклад, зенітний комплекс Guardian на шасі Stryker, який вже тестується у США, використовує для знищення дронів бойовий лазер потужністю 50 кВт», — пояснили у Defense Exspress

В EOS також випробували Dazzler на базі легшого модуля R400 RWS. Це означає, що лазерна зброя підходить для інтеграції в цілий ряд збройових станцій.

Slinger: як працюють системи

Компанія EOS відома в Україні тим, що постачає ЗСУ протидронові зенітні системи Slinger. Вони також призначені для знешкодження ворожих дронів.

Повідомлення про передачу з’явились 29 серпня 2023 року, а вже у жовтні було заявлено, що перша партія у кількості десяти одиниць буде передана до кінця року. Всього українські захисники отримають 160 систем — вони будуть використовуватися мобільними підрозділами протиповітряної оборони.

Система складається з однієї 30-мм гармати Bushmaster M230LF та кулемета калібру 7.62 мм FN MAG. В поєднані з оптико-електронною системою та радаром має високу точність ураження навіть малопомітних цілей.

Наприклад, квадрокоптер DJI Matrice зброя може збити на відстані 1.4 км, а DJI Phantom — на дальності 1 кілометр. Дальність виявлення цілей становить 12-13 кілометрів. Швидкість стрільби гармати становить 100-200 пострілів/хв з використанням тепловізора і приладів нічного бачення.

Особливістю є те, що модулі можна встановлювати на броньовики та навіть цивільні пікапи. В Україні їх планують встановити на бронетранспортери М113.

Антидронова система Slinger на базі цивільного пікапа GMS Sierra. Фото: Electro Optic Systems

«Dazzler називають старшим братом системи Slinger, яка поєднує в собі 30-міліметрову гармату зі спеціальними боєприпасами для забезпечення дальності ураження до 800 метрів. Однак, на відміну від Slinger, hardkill-система Dazzler призначена для націлювання на електрооптичні системи наведення безпілотників і як така концептуально є softkill-системою [виводить з ладу електроніку, а не фізично знищує]», — кажуть у Naval News. 

Оскільки Україна вже співпрацює з компанією, то не виключено, що Dazzler також можна буде замовити для ЗСУ після їх повноцінного виходу на ринок.

Раніше Заборона розповідала про лазерне ППО THOR, яке випробували у США. Система перевершила всі очікування і понад три години без упину успішно нищила безпілотники.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій