'
Читаєте зараз
У Британії стартували місцеві вибори: чим це загрожує прем’єр-міністру Ріші Сунаку

У Британії стартували місцеві вибори: чим це загрожує прем’єр-міністру Ріші Сунаку

Анастасія Могилевець
  • Британські політики змагаються за посади мерів, а також місця у радах та Лондонській асамблеї.
  • Керівна Консервативна партія, попередньо, значно відстає від опозиційної Лейбористської партії.
  • Голосування виборців може поставити під удар лідерство голови уряду країни.

Значний відрив між консерваторами та лейбористами спостерігався ще на початку 2024 року. Торік рейтинг підтримки Сунака серед британців упав до найнижчого рівня з моменту його призначення на посаду. Політична доля голови уряду може залежати лише від двох місцевих кандидатів.

Заборона розповідає про вибори у Сполученому Королівстві.

Муніципальні вибори у Сполученому Королівстві: як проходить голосування

Британські виборці почали голосувати 2 травня о 07:00 за місцевим часом, дільниці закриються о 22:00. Очікується, що близько третини рад оголосять результати вранці 3 травня, а підрахунок у деяких районах триватиме до цієї неділі, пише Bloomberg.

Тисячі політиків змагаються за понад 2500 місць у радах, 25 місць у Лондонській асамблеї та ще 10 посад мерів. ЗМІ стверджують, що підсумки голосування можуть вплинути на позиції прем’єр-міністра Ріші Сунака та його лідерство в Консервативній партії. Останніми роками торі (вони ж консерватори) програли низку додаткових виборів проти лейбористів і ліберал-демократів із великими коливаннями. Опитування електорату свідчать про те, що консерватори й цього разу відчутно відстають від опозиційної Лейбористської партії. За прогнозами, перші можуть втратити у радах понад 400 з 900 місць.

Найочікуванішим є результат підрахунку голосів на проміжних парламентських виборах у південному Блекпулі. Там політсила Сунака бореться за відносно невелику більшість, менше ніж 4000 голосів над лейбористами. Колишній член парламенту, консерватор Скотт Бентон залишив посаду після порушення ним правил поведінки законодавців.

Читати більше новин в Telegram

Крім цього, лейбористи прагнуть досягти успіхів у регіоні Мідлендс та Північній Англії. Це може частково передбачити результати загальних виборів, які прем’єр-міністр має провести протягом 9 місяців. Опозиція також захищає посади мерів Лондона та Великого Манчестера, де відповідно Садік Хан та Енді Бернем балотуються на третій термін.

Втім, за даними джерел Bloomberg, Ріші Сунак має недоброзичливців всередині партії, яку очолює. Колеги нібито прагнуть усунути його через значний відрив з лейбористами у підтримці. Позиція консерваторів щодо власного лідера залежатиме від долі лише двох кандидатів. Йдеться про мерів регіонів Тіс-Веллі та Вест-Мідлендс – Бена Гоухена та Енді Стріта відповідно.

План дестабілізації: хто виступає проти Ріші Сунака

Очільником британського уряду незадоволені прихильники двох колишніх посадовців: Бориса Джонсона та Ліз Трасс. На правах анонімності ці депутати повідомили The Financial Times, що мають намір діяти після оголошення результатів виборів в Англії та Уельсі. У них уже готовий так званий план дестабілізації. За його допомогою вони спробують ініціювати вотум недовіри Ріші Сунаку.

Для цієї процедури потрібні 52 звернення консерваторів до профільного парламентського комітету. Анонімне джерело видання у партії, яке заперечує свою участь у змові, стверджує, що депутати планують просувати певну альтернативу Сунаку на посаді прем’єр-міністра.

Співрозмовник не уточнив, кого саме незадоволені депутати вбачають своїм кандидатом. Однак більшість у політсилі вважає, що навіть попри невтішні результати очільник уряду збереже свою кар’єру.

Приголомшливу поразку керівної партії Великої Британії на виборах передбачали ще у січні 2024 року. Лейбористам пророчили отримання 385 місць у парламенті. Консерватори, як вважалось, збережуть лише 169, писав The Telegraph із посиланням на опитування YouGov.

Результат порівнювали з поразкою торі у 1997 році, коли партія на чолі з Джоном Мейджором втратила приблизно стільки ж місць. Нова невдача ризикує стати найбільшим падінням підтримки керівної партії у Сполученому Королівстві з 1906 року. Це практично гарантує Лейбористській партії щонайменше десятирічне перебування при владі. Річ у тім, що жодна партія з настільки значною більшістю поки ніколи не програвала наступні вибори.

Результати загальних виборів у 2019 порівняно з даними соцопитувань у 2024-му (консерватори відмічені синім кольором, лейбористи – червоним). Інфографіка: The Telegraph

В грудні 2023 року рівень підтримки Ріші Сунака знизився до рекордно низького рівня. Це відбулося на тлі постійних суперечок з приводу схвалення Палатою громад законопроєкту про висилку мігрантів до Руанди. За даними опитування, позитивно діяльність Сунака оцінив всього 21% респондентів, тоді як 70% відгукуються про його роботу негативно. Ще 9% не змогли відповісти на запитання. Рейтинг сприятливості [різниця між позитивними та негативними оцінками], склав -49. Показник близький до того, за якого пішов у відставку Борис Джонсон (-46).

Раніше Заборона розповідала про особливості виборів президента США, що відбудуться восени 2024 року. Фішкою американської системи є те, що перемогти може кандидат, який набере менше голосів громадян.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій