'
Читаєте зараз
У Британії викрали таємні креслення надпотужного атомного човна

У Британії викрали таємні креслення надпотужного атомного човна

Ilona Kivva
Автор:
  • Сполучене Королівство у лютому 2023 року вивело у відкрите море свою найновішу ядерну субмарину HMS Anson.
  • Більшість відомостей про її будову та принцип роботи засекречені, але відомо, що двигуни можуть працювати без дозаправки 25 років.
  • Документи з інформацією про човен були знайдені в одному з британських пабів. Їх могли викрасти з верфі, де будували субмарину.

Креслення HMS Anson є конфіденційними, що є на одну ступінь нижче, ніж секретні документи. Це означає, що вони можуть передаватися між військовими корабля, а також інженерами чи іншими причетними до роботи судна людьми. Їхнє викрадення може мати негативні наслідки для безпеки країни.

Заборона розповідає про інцидент із таємними документами у Барроу-ін-Фернес, а також про характеристики HMS Anson.


Секретні документи у Wetherspoons

У невеликому пабі Wetherspoons, що знаходиться у британському портовому місті Барроу-ін-Фернес, знайшли кілька сторінок з кресленнями найновішого атомного підводного човна країни Anson. Заклад розташований всього за п’ять хвилин ходьби від верфі компанії BAE Systems, де і займаються будівництвом субмарин цього класу, пише The Sun.

Документи були розкидані у туалетній кабінці. У них містилася ключова інформація про гідравліку субмарини, зокрема, як відбувається керування торпедними люками, кермування та яким чином підтримується плавучість.

«У пабі було повно людей з доків — військових і цивільних. Я зайшов в туалет, а плани лежали на підлозі. Будь-хто міг їх знайти. Добре, що це був не якийсь російський шпигун», — сказав виданню співрозмовник, який їх знайшов.

Читати більше новин в Telegram
Фото фрагмента документа, знайденого у туалеті бару Wetherspoons. Фото: The Sun

Папери містили позначку «Офіційна конфіденційність» — це на один рівень нижче за секретні документи. Тобто вони можуть передаватися між, наприклад, працівниками верфі та навіть виноситись із місця зберігання, але тільки за умови справжньої необхідності і письмового звітування. ПВикрадення, публікація чи будь-яке інше розголошення може мати негативні наслідки для безпеки країни.

ВМС почали розслідування інциденту. Вже відомо, що креслення є частиною довідкового посібника. Він доступний усім, хто працює на борту і використовується для навчання екіпажу, однак носити його з собою у бібліотеки чи бари військові не мають права.

HMS Anson: що відомо про субмарину

Anson був спущений на воду у 2021 році, а в лютому 2023 року вийшов у відкрите море і перебазувався на військово-морську базу в Клайді, Шотландія. Там проводять ходові випробування, по завершенню яких підводний човен офіційно увійде у флотилію Сполученого Королівства.

Відкритої інформації про підводний човен мало, але відомо, що він належить до класу hunter-killer, або мисливець-вбивця — це техніка, створена для нападу та потоплення інших субмарин, а також надводних бойових і торговельних суден. У ВМС Великої Британії переконані, що це найдосконаліше у світі судно свого класу.

«Ядерні реактори HMS Anson можуть працювати 25 років без дозаправки. Тож підводний човен може обігнути земну кулю, не спливаючи на поверхню. Повітря та вода створюються безпосередньо на борту, тому єдиним обмеженням для розгортання є кількість їжі, яку він перевозить для екіпажу», — пояснили співрозмовники The Sun з Королівського флоту.

Підводний корабель озброєний:

  • торпедами Spearfish — боєприпас створювали спеціально для протидії високошвидкісним глибоководним радянським субмаринам, наприклад, класу «Альфа». Це важка торпеда, яка може керуватися по дроту або автономним активним і пасивним гідролокатором. У рух приводиться насосом, з’єднаним з газотурбінним двигуном Hamilton Sundstrand 21TP04. Крім того, мікропроцесор дозволяє торпеді самостійно ухвалювати тактичні рішення під час атаки. Снаряд має потужну вибухову боєголовку, яка спрацьовує або контактною детонацією (при ударі) або неконтактним запалом (поруч з ціллю по команді);
  • ракети Tomahawk — це дозвукова крилата ракета середньої дальності, яка запускається з кораблів і підводних човнів. Може нести як звичайне, так і ядерне навантаження. Це далекобійний снаряд, максимальна дальність становить 1 250–2 500 кілометрів.

Раніше Заборона розповідала про британську стратегію з розбудови першої у світі електростанції, яка працюватиме на малому атомному реакторі. Технологія може з’явитися і в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій