'
Читаєте зараз
У Львові розгорівся скандал через самосуд над ромами

У Львові розгорівся скандал через самосуд над ромами

Iryna Troian
Автор:
  • У соціальних мережах з’явилися фото з покараними за мародерство ромами у Львові.
  • Це викликало питання щодо правомірності таких покарань у місті, де не відбувається бойових дій.
  • Російська пропаганда одразу підхопила історію, щоб просувати наративи про неонацистів в Україні.

У Львові за ймовірне мародерство кількох представників ромської національності прив’язали до стовпів та облили зеленкою. Активіст Дем’ян Романович надав події розголосу: у місті, яке живе відносно мирним життям, такі способи покарання недоречні й можуть спричинити міжетнічну ворожнечу. Правозахисники передали інформацію у відповідні структури Служби безпеки та Міністерства внутрішніх справ України.

Заборона розповідає про те, як Росія використала скандал з ромами для роботи машини пропаганди. 


Мародерство у Львові: росіяни підхопили історію

В березні-2022 в соціальних мережах з’явилася низка дописів щодо самосуду у Львові над, ймовірно, ромами за мародерство, розповів активіст Дем’ян Романович.

Він опублікував кілька скріншотів дописів із соцмереж зі знімками покараних містянами за мародерство людей. Наприклад, «до Львова повернулися кишенькові злодії, які перебралися з Києва, де успішно роками обкрадали й грабували людей». Можливих злодіїв облили зеленкою та прив’язали до стовпів.

Дописи в українських соцмережах про покарання мародерів у Львові. Скріншот: Дем’ян Романович/Facebook

Романович зазначив, що російська машина пропаганди вже підхопила історію, щоб розкрутити про діяльність неонацистів в Україні. Так, російські ЗМІ поширили кричущі заголовки про «прив’язаних до стовпів ромських дітей» та «націоналістів, що влаштували молодим ромам самосуд».

Читати більше новин в Telegram

Російські пропагандистські ЗМІ використали скандал з ромами. Скріншот: російське видання «Взгляд»

Скріншот: російське видання «ВК Пресс»

Скріншот: російське видання «Альтернатива»

«Я розумію, що у багатьох регіонах правоохоронці повністю включені в оборону міст, тому подібні методи боротьби з мародерами силами тероборони та місцевих мешканців цілком зрозумілі, хоча й неідеальні.

Але Львів живе відносно мирним життям, більшість бізнесів працюють, заклади переповнені. Ніяких мародерів тут немає і не може бути. Зі злочинцями має боротися поліція, хоча тероборона може їм допомагати, але не вчиняти самосуд», — висловив думку активіст.

Дем’ян Романович додав, що якщо злочинів взагалі зафіксовано не було, то виходить, що люди, прикриваючись війною, не тільки посилюють міжетнічну ворожнечу, а й працюють на руку ворога.

Заяви про самосуд над ромами передано в СБУ та МВС

Випадки самосуду підтвердили активісти з моніторингу прав людини у Львові, заявив ZMINA ромський правозахисник Юліан Кондур.

«Ми передали дані в СБУ. В органі, однак, спочатку не хотіли реагувати, допоки не з’явилась інформація, що це вже використовують російські пропагандисти, щоб стверджувати, що «в Україні правлять нацисти». Також ми написали заяву до МЗС. Зрозуміло, ми не очікуємо оперативних дій, але доводимо такі випадки до відома держави», – прокоментував Кондур.

Зазначимо, що в умовах війни, за законодавством, під мародерством розуміють крадіжки, вчинені не лише на полі бою, але й на інших територіях, на яких діє воєнний стан.

Раніше Заборона розповідала про схвалений Верховною Радою закон щодо мародерів. Зокрема, за мародерство під час воєнного стану можна сісти на 10 років.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій