'
Читаєте зараз
У Литві хочуть забирати громадянство за підтримку РФ

У Литві хочуть забирати громадянство за підтримку РФ

Ilona Kivva
Автор:
 • Депутати-консерватори ініціювали зміни у законі про литовське громадянство.
 • Пропонують позбавляти його тих іноземців, які підтримують порушення суверенітету Литви, сусідніх держав і країн-союзниць, якою є і Україна. 
 • Приводом для розробки поправки став скандал навколо литовської фігуристки Маргарити Дроб’язко у серпні-2022 року виступила з чоловіком у Сочі на шоу дружини Пєскова.

У Литві пропонують позбавляти громадянства іноземців, які отримали другий паспорт у країні за заслуги, але підтримують злочинні дії Російської Федерації в Україні. Річ у тім, що чинні норми не передбачають жодного механізму втрати громадянства для цієї категорії людей.

Заборона розповідає про законопроєкт у литовському Сеймі.


Сейм Литви може змінити закон про видачу паспортів

Литовські депутати-консерватори Даля Асанавічуте, Стасіс Шедбарас та Андрюс Вишняускас 11 серпня 2022 року внесли на розгляд Сейму законопроєкт, яким пропонують змінити критерії для позбавлення громадянства деяких іноземців, які отримали його у порядку винятку.

Так, проєкт поправки передбачає, що громадянин іншої країни, який отримав литовський паспорт може втратити його, якщо його дії чи слова загрожують:

 • безпеці та інтересам Литви;
 • сусідніх дружніх держав;
 • інших країн союзниць.

«Зміни ініціювали з урахуванням російської агресії в Україні та загрози Литві, а також усьому регіону. Чинна правова норма, яка визначає підстави для втрати громадянства, не відповідає геополітичній ситуації», — кажуть ініціатори поправки.

Читати більше новин в Telegram

Поки у країні діє тільки шість підстав для позбавлення громадянства:

 • самостійний запит на вихід з громадянства;
 • набуття громадянства іншої держави (не стосується набутого у винятковому порядку);
 • на підставах, встановлених міжнародними договорами Литовської Республіки (наприклад, вимога іншої держави);
 • служба в армії іншої держави, крім випадків, коли уряд дав дозвіл;
 • у разі підробки документів на громадянство;
 • підготовка/вчинення міжнародного злочину(геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) чи злочину проти Литви.

Приводом для підготовки поправки став гучний скандал за участі танцівників на льоду Маргарити Дроб’язко, яка отримала литовське громадянство у порядку винятку, та її чоловіка Повіласоа Ванагаса. Фігуристи взяли участь у шоу-програмі в Сочі, яку організувала дружина спікера Кремля Дмитра Пєскова. У результаті 10 серпня 2022 року президент Литви Гітанас Науседа позбавив подружжя спортсменів державних нагород.

«Я не сумніваюся, що пара танцюристів на льоду була чудовими спортсменами, але заслуги стерлися цинічним актом участі у заході в Сочі у той час, коли у вирі української війни ллється кров невинних людей. Закони не передбачають позбавлення громадянства у винятковому порядку за осквернення імені Литви. Тому потрібно ініціювати законодавчі зміни. Демократія повинна мати можливість захищати себе, інакше вона вже не демократія», — сказав очільник держави.

Раніше Заборона розповідала про зареєстрований у Верховній Раді проєкт закону, яким пропонують ввести комплексний іспит для усіх, хто хоче стати громадянином України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій