'
Читаєте зараз
У Скандинавії знайшли незвичні доісторичні артефакти: в чому їх цінність

У Скандинавії знайшли незвичні доісторичні артефакти: в чому їх цінність

Іван Скорина
  • Вчені відкрили 40 стародавніх петрогліфів у шведському регіоні Квілл, що знаходились на покритій мохом скелі десятки тисяч років. 
  • Там зображені кораблі, колісниці, людські фігури та коні, що може свідчити про нову сторінку в історії.
  • Сусіднє плато в провінції Танум, де зберігаються тисячі подібних наскельних малюнків Бронзового віку, охороняє ЮНЕСКО. 

Радше за все, стародавні художники вирізьбили символи, стоячи на човнах, 2700 років тому. Тоді камінь, на якому вони нанесені, лише трохи височів над водою.

Заборона розповідає про цінні екземпляри доісторичного мистецтва. 


Наскельні малюнки в Швеції

Вчені з Фонду документації наскельних малюнків Богусляни виявили близько 40 петрогліфів на скелі довжиною в 15 метрів. Схил цього пагорба, що раніше був покритий мохом, розташований у віддаленій області Kville в регіоні Танум, пише Ancient Origins.

Набір петрогліфів містить 13 кораблів, дев’ять коней, сім людей і чотири колісниці, що свідчить про те, що автори подорожували та досліджували світ. Археолог Андреас Торельд зазначив, що мотиви вирізьблених символів не унікальні, але їхнє розташування на майже вертикальному камені є незвичайним. Вони створені на висоті кількох метрів над землею, тому вчений припускає, що різьбярі під час роботи стояли на палубі човна.

У 700 році до нашої ери рівень моря був вищим, а скеля Квілл була розташована на краю острова. Це був би помітний орієнтир для кораблів, що пропливали повз. Це пояснює, чому на петрогліфах так багато зображень човнів. Вчені з Foundation for Documentation of Bohuslän Rock Carvings вважають, що символи нанесли у сьомому чи восьмому столітті до нашої ери, відтак, їхній вік сягає близько 2700 років. 

Читати більше новин в Telegram
Стародавні наскельні малюнки Квілли у регіоні Танум. Джерело: Stiftelsen för dokumentation av Bohusläns Hällristningar 

Мистецтво Бронзового віку: петрогліфи Танум

Артефакти Квілли знайшли неподалік від іншого набору петрогліфів у тій самій провінції Танум, що займають 51 гектар скелястого плато та складаються з понад 600 окремих панелей, які містять тисячі зображень. Їх вирізьбили в різний час приблизно між 1700 і 500 роками до нашої ери. Вони входять до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що називає танумські малюнки важливим свідченням епохи Бронзового віку. 

Скандинавські країни містять найбільшу концентрацію мистецтва цього періоду на європейському континенті. На їхній території було виявлено вже понад 30 000 місць із характерними різьбленими або намальованими зображеннями людей і тварин, колісниць, зброї, інших винаходів тих часів і абстрактних форм. «Під час ранньої Бронзової доби, з якої походить цей стиль, він був найближчим до бароко. Все було роздутим і перебільшеним, не таким реалістичним», – каже Торельд.

Раніше Заборона розповідала про внесення до списку ЮНЕСКО ірландських гір Морн, які знімали у серіалі «Гра престолів». 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій