Читаєте зараз
У Словаччині рекордні антиурядові протести: що не влаштовує людей

У Словаччині рекордні антиурядові протести: що не влаштовує людей

Ilona Kivva
Автор:

В містах Словаччини 25 січня люди вийшли протестувати проти уряду, який очолює Роберт Фіцо. Так, тільки у Братиславі зібралась рекордна кількість протестувальників – 27 000, пише Aktuality

Минулого тижня на аналогічну акцію зібралось біля 26 000 громадян. Мітинги торкнулись 24 міст Словаччини, а також пройшли у Парижі, Кракові, Брно і Празі.

Демонстранти протестують проти скасування спеціальної прокуратури, тримаючи банери та прапори на головній вулиці в Кошице, Словаччина, 25 січня 2024 року. Протести опозиції відбуваються по всій Словаччині в багатьох містах і кількість демонстрантів зростає. Фото: Marek Molnar/Anadolu через Getty Images

Організували протест опозиційні політичні партії, зокрема «Прогресивна Словаччина». До них долучились громадські організації. Мітингарі виступають проти поправок до Кримінального кодексу. Раніше Єврокомісія застерігала словацький уряд від даних реформ.  Президентка Словаччини Зузана Чапутова також закликала словацьких депутатів переглянути плани щодо реформ. Фіцо запевнив, що його уряд не відмовиться від пропозицій, які нібито зроблять кримінальне законодавство більш сучасним.

План Фіцо передбачає ліквідацію спецпрокуратури, яка займається випадками хабарництва, організованої злочинності та екстремізму. Справи хочуть передати регіональним прокуратурам. Ці органи не займалися подібними злочинами протягом 20 років.

Крім того, заплановані зміни включають пом’якшення покарань за корупційні злочини. Вони дають можливість умовного засудження, а також значно скорочують строки давності.

Невдоволення протестувальників також викликав проросійський політик Андрей Данко, який днями потрапив у ДТП та втік з місця подій, та міністерка культури Мартіна Шимковічова, яка скасувала заборону на співпрацю з Росією та Білоруссю.

Президентка Словаччини Зузана Чапутова офіційно призначила уряд Роберта Фіцо 25 жовтня 2023 року. Для чиновника це вже четверте прем’єрство. Він очолив уряд після того, як на дострокових парламентських виборах 30 вересня перемогла партія Smer, лідером якої він є. Це проросійська група — ще у передвиборчій кампанії Фіцо обіцяв припинити військову допомогу Україні. Політик також активно критикує санкції проти Росії та виступає проти розширення прав ЛГБТК+.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій