Читаєте зараз
У США медики зробили мегапрорив у трансплантації. Це врятує багато життів

У США медики зробили мегапрорив у трансплантації. Це врятує багато життів

Ilona Kivva
Автор:
  • Американські вчені закачали у організм мертвої свині речовину, яка зупиняє процес відмирання клітин.
  • Тварині зробили розтин і виявили, що деякі органи регенерували.
  • Дослідження змінило уявлення про те, що відбувається з організмом у перші хвилини смерті.

У Сполучених Штатах вчені провели експеримент, у результаті якого вдалося частково відновити функціонування органів тварини, що була мертва понад годину. Результати дослідження використають, щоб збільшити термін зберігання людських донорських органів. Технологія допоможе врятувати багато людей, які чекають на трансплантацію.

Заборона розповідає про технологію OrganEx.


Вчені частково відновили органи мертвої свині

Коли серце перестає битися, організм відчуває нестачу кисню та поживних речовин, необхідних для виживання. Органи збільшуються, кровоносні судини руйнуються, а клітини починають відмирати. Раніше вважалося, що клітинна смерть є швидкою та постійною, але дослідники з Єльського університету довели, що деякі з цих припущень помилкові. Так, вченим вдалося частково відновити органи свині через годину після її смерті, пише BBC.

Перші спроби група вчених здійснила ще у 2019 році. Тоді експеримент провели тільки на мозку, відновивши імпульси, які перестають надходити після смерті тварини. Тепер їм вдалося зробити це з серцем, печінкою та нирками.

Винайдена технологія, яку використали науковці, називається OrganEx. По суті це синтетична кров, але вона не має властивості згортатися, тому може рухатися по кровоносних судинах, які вже почали руйнуватися після смерті. Речовина складається з 13 хімічних сполук, які зупиняють апоптоз (клітинну смерть). 

Читати більше новин в Telegram

Експеримент відбувався так:

  • вчені зробили тваринам глибокий наркоз, а потім зупинили їхні серця;
  • коли свині були мертві вже близько години, за допомогою апарату для ритмічного перекачування рідини, їм ввели синтетичну кров;
  • циркуляцію підтримували близько шести годин.
Експеримент з використанням технології OrganEx для відновлення органів мертвої свині. Інфографіка: Nature

Після процедури вчені провели розтин. Розрізавши органи свині, вони виявили, що ті частково відновилися разом з важливими функціями, які мають виконувати. Наприклад, серце відновило електричну активність, а деякі клітини серцевого м’яза змогли скорочуватися. Органи функціонували не на тому рівні, що був до смерті, але вони працювали.

Вчені кажуть, що досліди змінюють уявлення про те, що відбувається з організмом у перші хвилини смерті, і можуть змінити медицину, зокрема, сферу трансплантації.

«Речі не такі мертві, як ми припускали раніше — ми продемонстрували, що насправді можемо ініціювати відновлення клітин на молекулярному рівні. Ми можемо переконати клітини не вмирати», — каже доктор Звонімір Врселья.

Технологія допоможе зберігати людські органи після того, як їх вилучили у донора, а також зробити більше органів придатними до трансплантації. Це врятує багатьох людей, як чекають на пересадку.

У більш віддаленій перспективі науковці сподіваються також використовувати методику для лікування.

«Цю технологію можна буде використати, щоб виграти більше часу для лікарів, щоб рятувати людей, організм яких відчував нестачу кисню, наприклад, тих, хто помер від утоплення або серцевого нападу. Це може повернути таких людей до життя через багато годин після смерті», — вважає директор відділу інтенсивної терапії та реанімації в Університеті Нью-Йорка Сем Парніа.

Раніше Заборона розповідала про вивчення міжвидової трансплантації, а також про результати експерименту з першої в історії пересадки серця свині живій людині.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій