Читаєте зараз
Україна виконала умови для переговорів про вступ у ЄС: які ще країни на цьому етапі

Україна виконала умови для переговорів про вступ у ЄС: які ще країни на цьому етапі

Ilona Kivva
Автор:

Єврокомісія підтвердила, що Україна та Молдова виконали всі умови для початку переговорів про вступ до ЄС, повідомив журналіст «Радіо Свобода» Рікард Йозвяк.

Окрім України та Молдови, на етапі переговорів перебувають ще п’ять країн: Туреччина, Албанія, Сербія, Північна Македонія та Чорногорія. Шлях кожної з цих країн був досить довгим і непростим, а головне, що він ще триває.

Наприклад, з Північною Македонією членство в ЄС обговорюють з 2005 року, але початок переговорів блокувала Болгарія. Після вирішення всіх суперечок у липні 2022 року Єврорада постановила почати перемовини з Північною Македонією, а заразом і Албанією, яка подала заявку 2020 року. Але наразі країни проходять так званий процес скринінгу — підготовчий етап до фактичних переговорів.

Сербія офіційно подала заявку на членство в Європейському Союзі 2009 року, а переговори схвалили лише 2013-го. Очікують, що вони мають завершитися вже наступного року. Проте вже бачимо, що процес триває понад десятиріччя, хоча здебільшого затримка пов’язана із сербсько-косовською кризою. Чорногорія ж отримала статус кандидата в члени ЄС у 2010 році, а вже за два роки розпочалися офіційні переговори, які тривають досі.

Найдовше позитивного рішення від ЄС очікує Туреччина. Анкара ще 1963 року підписала угоду про асоціацію з Європейською економічною спільнотою (організація — попередниця Євросоюзу), а 1987-го подала заявку на членство в ЄЕС. Однак статус кандидата на вступ тоді вже до Євросоюзу країна отримала лише 1999 року. 3 жовтня 2005 року було оголошено офіційною датою початку переговорів. У 2018 році Єврорада призупинила переговори, пояснивши своє рішення тривалим погіршенням ситуації з демократією, верховенством права та основними правами в Туреччині.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій