'
Читаєте зараз
Українці можуть виїхати у країни Балтії та Польщу власним авто: що треба знати

Українці можуть виїхати у країни Балтії та Польщу власним авто: що треба знати

Ilona Kivva
Автор:
 • Головна умова перед перетином кордону з країною ЄС — наявність Green Card.
 • Польща продовжила до 31 грудня 2023 року вільний в’їзд для машин на українських номерах і безперешкодне користування ними.
 • У Литві перереєстрації машини не вимагають тільки від українців, які отримали статус тимчасового захисту.

Українські біженці у 2023 році можуть продовжувати виїжджати у країни ЄС на власних автомобілях, однак правила у деяких державах стали суворішими. Так, у Латвії та Естонії через певний строк доведеться переоформити автівку, а у окремих випадках і водійське посвідчення. У Польщі повернули суворі вимоги до стану машини — офіційно їх не скасовували, але для українців робили винятки.

Заборона розповідає про правила в’їзду на власному транспорті у країни Балтії та Польщу.


Польща: як поїхати на машині

Країна-союзниця одразу після початку повномасштабного вторгнення РФ дозволила біженцям перетинати кордон на власних автівках та вільно користуватися ними без переоформлення. Це стосується всіх громадян України, які їдуть як туристи на термін до 90 днів; щоб оформити (або вже з ним) статус захисту; податися на офіційне біженство. Дозвіл у січні-2023 продовжили до 31 грудня 2023 року, пише Visit Ukraine.

Якщо ви тільки плануєте поїздку, перш за все варто потурбуватися про три речі:

 • справність машини — навіть перегоріла лампочка габаритів чи скол на лобовому склі можуть бути причиною для відмови у перетині кордону. Це стандартна практика, яка діяла ще до повномасштабної війни. Для українців іноді роблять винятки, але краще не ризикувати й привести авто у належний стан (ви точно будете не першими, хто скаже: “камінець відлетів по дорозі”);
 • «Зелена картка» (Green card) — це страховка, яка діє практично у всіх країнах ЄС, у Польщі їздити без неї не дозволено. Оформити документ можна за день-два у будь-якому страховому агентстві чи навіть через додаток ПриватБанку. Його вартість з дією на місяць близько 1500 гривень, але краще оформлювати принаймні на три місяці, якщо їдете надовго, бо так вийде приблизно вдвічі дешевше, ніж поновлювати щомісяця;
 • довіреність — це потрібно зробити, якщо автівка оформлена не на вас. Теоретично наявність техпаспорта вже є підставою для того, аби легально виїжджати на чужій машині, але у головному сервісному центрі МВС кажуть, що краще отримати тимчасове свідоцтво про реєстрацію для виїзду за кордон або нотаріальне доручення власника — перше оформлюється у МВС, але у нього обмежений термін дії. Друга процедура робиться через нотаріуса — вона дорожча, але можна зробити практично на будь-який строк.
Міжнародна страховка Green card, зразок. Фото: Finance.ua 

Читати більше новин в Telegram

Вже після перетину кордону жодних додаткових оформлень робити не треба. Головне правило — слідкувати, аби страховка була дійсною.

Водійські права обмінювати на польські не вимагають, але це можна зробити за власним бажанням. Для цього варто звернутися до районного управління, мерії або старостату міста, у якому ви зареєстровані.

Важливо! Навіть якщо ваше посвідчення водія протерміноване, його дія була автоматично продовжена як в Україні, так і в Польщі. Тобто за таким документом можна їздити в обох країнах без жодних обмежень. Але у державі ЄС ця умова діє тільки для українців, які приїхали після 24 лютого 2022 року.

Ще одна річ, про яку варто пам’ятати — це відеореєстратори. У Польщі пристрої легальні, але є кілька вимог до користування:

 • відеозапис можна використовувати тільки у власних цілях;
 • доказом порушення відео може бути тільки якщо запис вчасно надіслати до поліції;
 • заборонено розповсюджувати персональну інформацію без згоди особи, тож будьте уважними, особливо якщо захочете опублікувати ролик з реєстратора у соцмережах.

Литва, Латвія, Естонія: вимоги до водіїв на українських номерах

Для в’їзду у країни Балтії правила перетину кордону не відрізняються: як і для Польщі треба мати Green card і подбати про справність автівки. А от умови користування власним автотранспортом дещо суворіші.

Так, у Литві перереєстрації машини не вимагають, але це працює тільки для тих, хто отримав статус тимчасового захисту. Також можна користуватися українським посвідченням водія.

Якщо втратили права, треба звернутися до Regitra, яка видасть тимчасове посвідчення. Цей документ діятиме протягом періоду тимчасового захисту, але для отримання треба пройти медкомісію.

Документи, необхідні для участі у міжнародному автотранспортному русі. Інфографіка: Головний сервісний центр МВС України

У інших двох державах період користування автівкою без перереєстрації обмежений:

 • Латвія — максимум три місяці з моменту приїзду;
 • Естонія — не більше 12 місяців.

Якщо завчасно знаєте, що перебуватимете у Латвії довше, машину треба поставити на тимчасовий облік, кажуть у посольстві України.

Зробити це можна в Дирекції з безпеки дорожнього руху (CSDD).

«Перед візитом в CSDD автомобіль потрібно розмитнити — в митний орган треба подати митну декларацію про імпорт. Це можна зробити, звернувшись до митного брокера (вартість послуги – 60-70 євро). Він підготує декларацію та подасть її в електронну систему. При цьому громадяни України, які зареєстровані в Латвії під тимчасовим захистом, звільнені від сплати податку на імпорт та ПДВ, але продати машину у такому разі в країні не можна», — пояснили у дипустанові.

Після розмитнення варто звернутись до CSDD:

 • пройти процедуру звірки номерів;
 • здати українські номери (зберігатимуться в CSDD протягом всього періоду перебування транспортного засобу в Латвії);
 • отримати литовський техпаспорт і знаки;
 • сплатити щорічний податок на транспортний засіб (вираховується для кожного автомобіля індивідуально).

Важливо! У разі перереєстрації треба обов’язково проходити щорічний техогляд (ТО).

У Естонії переоформлення потрібне після року в країні. Воно проходить за спрощеною процедурою, тому більшість вимог до автомобіля не враховують, наприклад, невідповідність Євро-6. Тож головна умова — це безпека автівки, тобто її належний технічний стан.

Перереєстрацію і ТО проводить Департамент транспорту. Спочатку треба сплатити мито — це близько €500:

 • €250 — за затвердження типу індивідуального транспортного засобу;
 • € 192 — за техпаспорт та номери.

Якщо проходите процедуру впродовж 12 місяців  моменту отримання тимчасового захисту, отримаєте невелику знижку.

Важливо! Автівки, які були зареєстровані на тимчасово окупованих Росією територіях, переоформити не можна.

Також після року перебування в країні зобов’язують отримати естонське посвідчення водія. Обмін також проводить Департаменту транспорту.

Зверніть увагу! Втрачене посвідчення не можна обміняти на естонське Тож у такому випадку треба здавати медогляд і іспити.

Раніше Заборона розповідала про продовження тимчасового захисту у різних державах Європейського Союзу. Умови кожна країна висуває на власний розсуд: десь захист продовжили автоматично, у деяких країнах це можна зробити онлайн, а у інших потрібно відвідати одну або кілька служб.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій