'
Читаєте зараз
Українці, які виїхали з Польщі, можуть відновити статус тимчасового захисту

Українці, які виїхали з Польщі, можуть відновити статус тимчасового захисту

Ilona Kivva
Автор:
  • PESEL UKR — це документ, який підтверджує статус захисту. За ним також можна влаштуватися на роботу та отримати пільги.
  • Тимчасові переселенці, які виїхали з Польщі на понад 30 днів, автоматично втрачають його.
  • Повернутися можна на правах туриста, але тільки на 90 днів.

Біженці з України, які виїхали з Польщі, можуть поновити статус тимчасового захисту після повернення. З ним дадуть і майже всі пільги, але це можна робити це можна тільки один раз.

Заборона розповідає про відновлення PESEL UKR.


PESEL UKR: як відновити статус

Українці у Польщі, які потрапили до країни після 24 лютого 2022 року та оформили тимчасовий захист, мають право 1.5 року законно жити та працювати, отримувати безплатні медичні послуги та оформлювати грошову допомогу. Однак при виїзді, наприклад, назад в Україну чи у іншу державу більше як на 30 днів статус захисту та всі виплати автоматично скасовуються, пише Visit Ukraine

При повторному поверненні в Польщу українець\українка вже буде знаходитися там не на правах біженця, а як турист_ка. Це означає, що він/вона зобов’язані покинути країну не пізніше, ніж через 90 днів після прибуття, тобто за правилами безвізу. При цьому номер PESEL UKR, який видається при оформленні статусу в обов’язковому порядку та фактично гарантує всі пільги, все одно залишається закріпленим за людиною, але замороженим.

Це означає, що заново подаватися на статус тимчасового захисту при поверненні не потрібно. Достатньо просто відновити документ.

Читати більше новин в Telegram

Важливо! Процедура діє тільки для тих, хто одноразово виїхав з Польщі на такий термін. Повторних поновлень статусу не передбачено.

Виплати в Польщі після виїзду

Для відновлення PESEL UKR необхідно прийти в міське або муніципальне управління — Ужонд (Urząd) — в місті, в яке ви прибули. В установі потрібно буде заповнити спеціальну заяву на оновлення, в якій треба вказати причини від’їзду та повернення. З собою необхідно мати усі документи, що були видані при оформленні статусу тимчасового захисту, а також паспорт. 

Виплати можна поновити тільки після оновлення PESEL UKR, але не всі. В основному повертають грошову допомогу на дитину. Для цього варто звернутися в Управління соціального страхування (ZUS). Також можливо оформити допомогу від неурядових благодійних організацій, але тільки за умови, що на такі виплати ще не подавалися.

Раніше Заборона розповідала про подвійні пенсії для українців у Польщі. Щоб отримувати одразу дві соціальні виплати, потрібно мати необхідний робочий стаж і хоча б місяць пропрацювати в країні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій