Читаєте зараз
Українським військовим призначили додаткові відпустки

Українським військовим призначили додаткові відпустки

Ilona Kivva
Автор:
 • Законодавство України передбачає шість видів відпусток для військовослужбовців.
 • Під час воєнного стану з будь-якого відпочинку захисника чи захисницю можуть відкликати за рішенням командира.
 • Рада 3 листопада 2022 року ухвалила законопроєкт, що змінює правила щодо від’їзду додому за сімейними обставинами.

Військовослужбовці, які захищають Україну у лавах Збройних сил України та інших збройних формувань, можуть отримати додаткові десятиденні відпустки зі збереженням грошових виплат. Так, було розширено умови отримання відпустки за сімейними обставинами.

Заборона розповідає про відпустки, які надаються військовим під час війни.


Відпустки у ЗСУ: у яких випадках надаються

Військовослужбовці, відповідно до статті 10-1 закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», мають право на декілька різних видів відпусток, серед яких:

 • основна щорічна — відпустка зі збереженням грошового забезпечення та виплатою додаткової грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. Тривалість становить від 30 до 45 днів в залежності від вислуги років;
 • щорічна додаткова (для тих, чия служба пов’язана з додатковим фізичним чи психологічним навантаженням);
 • канікулярні (для студентів військових вишів);
 • 10-денна для строковиків;
 • за сімейними обставинами;
 • на лікування.

Під час дії воєнного стану та оголошення мобілізації можна взяти тільки основну щорічну, канікулярну, строкову та відпустку за сімейними обставинами.

Щорічна надається тільки за умови одночасної відсутності не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців відповідного підрозділу. Відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин може тривати не більше 10 днів. Грошове забезпечення при цьому зберігається (у мирний час ні). Така відпустка може надаватися один раз протягом календарного року.

Читати більше новин в Telegram

Випадки, у яких можлива:

 • укладення шлюбу — до 10 днів;
 • тяжкого стану здоров’я або смерті рідних (дружини, чоловіка, батька, матері, вітчима, мачухи, дитини, тара або сестри) — до семи днів;
 • смерті інших рідних — до трьох днів;
 • пожежі або іншого стихійного лиха, яке спіткало сім’ю — до 15 днів;
 • в інших виняткових випадках, коли присутність військовослужбовця в сім’ї необхідна (за рішенням командира) — до трьох днів.

Важливо! З будь-якої з них захисника чи захисницю можу відкликати у будь-який момент за рішенням командира/Міноборони/Генштабу ЗСУ/керівників центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, які відповідно здійснюють керівництво військовими формуваннями під час воєнного стану.

Поїхати додому за сімейними обставинами: закон в Раді

Наприкінці вересня 2022 року у Верховну Раду внесли проєкт закону №8081, яким пропонується розширити умови отримання відпустки за сімейними обставинами під час війни. Ініціаторами документа виступили 27 народних депутатів від партії «Слуга народу».

Зокрема, хочуть надавати 10-денні відпустки не тільки у випадку п’яти визначених обставин. Ширший список автори законопроєкту не надають, але пропонують виключити зі статті ЗУ фразу «за сімейними обставинами та з інших поважних причин». Тож, ймовірно, такі відпустки надаватимуться за рішенням командира.

«На практиці існує набагато більше випадків, ніж визначено, коли присутність військовослужбовця в сім’ї є необхідною, і, навпаки, коли можливість побачити сім’ю, рідних є важливою для військовослужбовця, особливо під час дії воєнного стану, ведення воєнних (бойових) дій», — йдеться у пояснювальній записці.

Український парламент ухвалив закон 3 листопада 2022 року. «За» проголосували 330 народних депутатів.

Раніше Заборона розповідала про порядок нарахування пенсій українським захисникам та захисницям. Виплату не зупиняють військовослужбовцям, що вийшли на пенсію, але пішли повторно служити після повномасштабного вторгнення РФ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору