'

У Грузії знову хочуть ухвалити скандальний закон про іноагентів: чому народ проти

Ilona Kivva
Автор:

Керівна партія «Грузинська мрія» повернулась до ідеї ухвалити документ, змінивши назву на закон «Про прозорість іноземного впливу». Тепер він стосуватиметься неурядових організацій, заявив лідер парламентської більшості партії Мамука Мдінарадзе.

«Замість терміна ‘агент іноземного впливу’ в законопроєкті, який ми ініціювали сьогодні, буде використовуватися термін «організація, що представляє інтереси іноземної держави». Усі інші пункти законопроєкту залишаються без змін», – зазначив політик.

Документ містить єдину вимогу – оприлюднення річного фінансового звіту організаціями, які отримують іноземне фінансування. За порушення цього положення передбачені лише фінансові санкції.

«Це мінімальний стандарт підзвітності та прозорості перед суспільством, якому має відповідати будь-яка організація, що має навіть формальні претензії на доброчесність. Таким чином, зміст законопроєкту не дає навіть мінімальних підстав для критики», – заявив Мдінарадзе. 

Очільник керівної партії додав, що з наближенням виборів до парламенту начебто збільшується приплив непрозорих грошей у Грузію. Більшу частину коштів, вважає Мдінарадзе, спрямовують на підтримку радикальних партій, неурядових організацій і пропагандистських ЗМІ.

«Якщо іноземне фінансування становить понад 20% [йдеться про ЗМІ та неурядові організації], то в цьому разі вони повинні заповнити декларацію в січні наступного року і подати свої власні звіти про те, що вони отримали й на що витратили. Більше в цьому законі нічого не написано», – сказав політик.

Нагадаємо, парламент Грузії ухвалив закон про іноагентів в першому читанні 7 березня 2023 року. Документ пропонував зобов’язати деякі організації оголосити себе іноагентами. Після цього десятки тисяч людей зібралися біля будівлі парламенту з вимогою скасувати скандальний законопроєкт. Вже за два дні його відкликали, але не відмовились від ідеї розглянути пізніше.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій