'

В Австралії придумали, як зробити HIMARS мобільнішими: треба багато літаків

Ilona Kivva
Автор:
  • Країна з 2025 року впровадить військову тактику вогневого рейду. Її практикують американські морпіхи. Вона дозволяє швидко знищувати живу силу ворога.
  • Ключовими інструментами для виконання є РСЗВ та транспортні літаки: в австралійському авіапарку є 12 C-130J, які легко вміщують п’ятитонні комплекси.
  • Формат fire raid може бути вкрай корисним для ЗСУ, але реалізувати його в Україні поки неможливо з двох причин.

Збройні сили Австралії візьмуть на озброєння 20 додаткових систем залпового вогню HIMARS. Їх будуть використовувати нестандартно — для рейдів Shoot and Scoot. У такій концепції мобільність та ефективність комплексів стає в рази вищою, підвищується рівень виживання техніки.

Заборона розповідає про тактику, яку з 2025 року застосовуватиме Австралія.


Тактика fire raid

Стратегія серед військових має неофіційну назву Shoot and Scoot («стріляй і тікай»). Цей формат ще з 2010 року відпрацьовує Корпус морської піхоти США (USMC). Суть полягає у тому, аби швидко переміщати реактивні системи залпового вогню між позиціями за допомогою транспортних військових літаків. Допускається використання різних РСЗВ, пише Flight Global.

Збройні сили Австралії перейняли тактику. Для цього у американської компанії-виробника Lockheed Martin замовили 20 одиниць техніки в рамках контракту на $384 мільйони. Перші комплекси мають надійти у 2025 році. Fire raid проходить так:

  • заряджений M142 HIMARS з екіпажем з трьох військових вивантажується із C-130;
  • РСЗВ одразу їдуть до зворотного кінця злітно-посадкової смуги;
  • там відбувається відстріл по наперед наміченим цілям;
  • після того HIMARS та C-130 мають перетнутись у підвітряній частині злітно-посадкової смуги;
  • техніку знову завантажують на борт і відбувається виліт у нову точку.
Корпус морської піхоти США завантажує HIMARS на C-130 Hercules на авіабазі Андерсен. Фото: USMC

Читати більше новин в Telegram

«Всю операцію можна виконати менш ніж за 10 хвилин. Завантажте HIMARS у C-130, а потім летіть глибоко у фланг, де, можливо, ворог цього не очікує, і виконайте завдання, яке здивує ворога», — пояснив колишній офіцер артилерії USMC Уейн Гаррісон.

M142 HIMARS, за його словами, були обрані, бо легко вміщуються у наявні транспортні літаки. Це про додаткову мобільність плюс не треба купувати інших авіамашин.

Вогневий рейд ЗСУ: як організувати

Формат fire raid міг би бути вкрай корисним українським захисникам, адже дозволяє ще швидше і мобільніше ліквідовувати ворожі угрупування та завдавати ударів по стратегічно важливих об’єктах, вважають у Defense Express.

«Є свої але. Наприклад, рівень цілісності мережі аеродромів та фактична відсутність транспортних літаків, які можна було б виділити виключно для транспортування M142 HIMARS. Але після перемоги формат fire raid цілком можна буде запровадити в практику Збройних сил України», — кажуть експерти видання з озброєння.

Раніше Заборона розповідала про скориговану Росією стратегію ведення війни в Україні на 2023 рік. Основну увагу могли зосередити на підготовці та проведенні наступальної операції.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій